Maroš Baran zatúžil obliecť drakov

Študent VŠVU zvolil trochu minimalistickú a súčasne dekonštruktívnu formu kolekcie. Inšpiroval sa sériou malieb Williama Blakea s názvom The Great Red Dragon, čo je séria akvarelov, ktorú tento anglický básnik a súčasne maliar maľoval medzi rokmi 1805 a 1810. Blake bol poverený vytvoriť viac ako sto ilustrácií do Biblie a séria The Great Red Dragon sa objavuje v rôznych scénach knihy Zjavenie. Aj z kolekcie Maroša Barana je cítiť sakrálnosť.

Dračia ilúzia je cítiť zo všetkých modelov. Predĺžené cípy odevu pripomínajú dračie krídla. Prírodnosť aj sakrálnosť zas dýcha z minimalizmu kolekcie, kde autor Maroš Baran takmer zabudol na spodné diely odevu.

Farebnosť udržal Maroš Baran umiernenú, rovnako ako je to u farebnosti Blakeových akvarelov. Maroš prešiel od bielej cez pieskovo šedú a zemito hnedo-červenú až k čiernej, po ktorej kolekcia nakoniec vyvrcholila striebornou. Komu je obsah rozprávok bližší ako Biblia, ten si môže konečnú striebornú „bodku“ vyložiť ako príbeh rytiera v striebornej zbroji, ktorý nakoniec porazil draka. Podobne ako Maroš Baran, ktorý svojím umeleckým pohľadom na módu poráža niekedy až nadbytočnú prezdobenosť slovenskej módnej tvorby.

Zdroj obrázkov: Daniel Kaplavka / STAR production

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek