Melón je ideálny na chudnutie

Chcete schudnúť? Pustite sa do melónov, všetky druhy melónov sú prospešné redukcii váhy, pretože obsahujú 90 až 93% vody, podľa druhu melóna. Aj v prípade, že na diétu nemyslíte, melón vám prospeje minerálmi (má hlavne draslík a sodík) aj vitamínmi – hlavne A a C a pre svoj močopudný účinok sú melóny vhodné rovnako pri obličkových poruchách.

Melóny, hoci sa im hovorí ovocie pre ich sladkosť, sú vlastne zelenina. Melónov, ktoré patria do čeľade tekvicovitých, ako napríklad uhorky, je mnoho druhov – delia sa podľa farby a tvaru. Dve hlavné skupiny sú vodné melóny a cukrové melóny. Vodný melón je u nás obľúbenejší – pod tmavo zelenou šupkou má červenú dužinu s čiernymi jadierkami. Obsahuje asi 91% vody a jeho energetická hodnota je približne 140 kJ na 100 g dužiny. Cukrové melóny na rovnaké množstvo dužiny asi 230 kJ – ich plody sú menšie, žlté či zelenkavé so svetlozelenou alebo oranžovou dužinou.

Ženy jediace melón

Cukrový melón má mnoho odrôd – napríklad ananásový melón má rovnakú farbu šupky ako vodný, rozdiel je vo farbe dužiny, ktorá je žltá a chutná ako ananás. Honeydew – tzv. medový melón má zase žltú kôru a zelenú dužinu – hodí sa k parmskej šunke či lososovi. Cantaloupe je najmenší zo všetkých druhov melónov, vonia tiež ako ananás a podáva sa často s vanilkovou zmrzlinou. Ananás a papáju tiež pripomína melón Charentais s marhuľovo zafarbenou dužinou. Nádherne vyzerá melón Galia, s krížovou žilnatinou na šupkou.

Melóny sa konzumujú ako predkrm, alebo ako dezert po jedle. Hodí sa pri príprave ovocných šalátov a bowlí, do šalátov s hydinou alebo šunkou, k syru aj krabiemu mäsu. Chutné sú tiež špízy s melónom – napríklad s hroznovým vínom a syrom. Osviežujúci je aj sorbet z melóna, alebo ľadový pohár. Melón totiž chutí hlavne dobre vychladený.

Semienka – napríklad z prípravy sorbetu alebo polievky – nevyhadzujeme, dajú sa opražiť a jesť – obsahujú dôležitú vlákninu.

Smlsnite si s nami na melóne

Tip: Ovocné šaláty s melónom môžeme podávať v „miske“ z melóna – vydlabanej melónovej šupke.

Ovocný šalát s melónom

Potrebujeme štvrtinu vodného melóna, 150 g jahôd, 80 g ríbezlí (alebo egrešov), jablko, pomaranč, med na prisladenie, 150 g kyslej smotany a 50 ml vaječného koňaku. Ovocie nakrájame na kocky a prelejeme smotanu zmiešanú s koňakom, ktorú môžeme prisladiť medom.

Melónový šalát

Žltý (cukrový) a menší červený (vodný) melón nakrájame na kocky a pridáme na kocky nakrájané 2 kiwi. Zmiešame a prelejeme potom zálievkou z citrónovej šťavy, medu a trošku vody. Zdobíme medovkou.

Melónový sorbet

Malý vodný melón vydlabeme – dužinu bez kôstok rozmixujeme so 100 g práškového cukru a šťavou z jedného citróna a v plastovej nádobe necháme zmraziť. Počas mrazenia sa má premiešať. Podáva sa preliaty vínom či sektom, alebo minerálnou vodou.

Polievka z galia melónu

Potrebujeme malý žltý galia melónik, citrón, pomaranč, 200 ml jablkového muštu a ovocia na ozdobu (pár jahôd, malín…). Melónik zbavíme semienok a nakrájame na plátky, ktoré rozmixujeme s muštom. Do namixovanej polievky zamiešame na kúsky nakrájané dieliky pomaranča a citrónu a dáme chladiť na niekoľko hodín do chladničky. Polievku podávame ozdobenú na tanieri ovocím.

Žltý melón so šunkou

Tip Móda.sk: Melónová lahôdka

Dokonalou lahôdkou je podávať cukrový melón k sušenému mäsu (saláme). Medzi údeninami dnes už bežne narazíte na rôzne talianske sušené šunky, Schwarzwaldskou šunku a ďalšie. A kombinácia bielej bagety s týmto druhom salámy a s cukrovým melónom je úplne dokonalá. Môžete z týchto ingrediencií pripraviť aj lákavé jednohubky.

Prečítajte si aj: Melón kalórie takmer nemá – melónová diéta je preto pre leto ideálna!

Zdroj obrázkov: Fotolia.com

Diskusia

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek