Módna návrhárka Blanka Matragi „ušila“ nádherné šaty zo skla!

Módna návrhárka Blanka Matragi sa opäť predviedla ako všestranná umelkyňa. V rámci sklárskeho sympózia vytvorila svetový unikát, šaty vyrobené zo skla v životnej veľkosti modelky. Šaty boli vytvorené v sklárni v Novom Bore. Existujú dva modely – motív orchidea, ktorý je vystavený v sklárskom múzeu v Novom Bore, a šaty Op-art, ktoré sú inštalované v Prahe a môžete sa na ne prísť pozrieť tiež.

Keď Blanka Matragi prijala pozvanie na XI. medzinárodné sklárske sympózium (IGS), ktoré prebiehalo od 4. do 7. októbra tohto roku v Novom Bore, rozbehol sa pre ňu už notoricky známy kolotoč rokovaní a príprav. „Ponuky účasti na najrôznejších projektoch mi prichádzajú takmer denne, ale keďže ku každej takejto akcii pristupujem s veľkou zodpovednosťou, musím si starostlivo vyberať, ktorej sa zúčastním. Dôkladná a dlhodobá príprava je totiž kľúč k úspechu,“ hovorí módna návrhárka Blanka Matragi, ktorá pôvodne vyštudovala Strednú umelecko-priemyselnú školu sklársku v Železnom Brode.

Čiernobiele šaty od Blanka Matragi

Inšpiráciou pre sklenené šaty bol pre Blanku Matragi vzor, ktorý vytvorila pre svoju prvú kolekciu Ready-to-Wear.

„Môj otec bol brusič skla a sama som sklárske remeslo študovala na strednej škole. Preto ma vždy poteší, keď sa k tomuto odboru môžem v rámci nejakého projektu aspoň na chvíľu vrátiť.“ V minulosti už Blanka vytvorila kolekciu krištáľu Crystal Line, niekoľko dizajnových lustrov či umelecké sklenené reliéfy s motívom šiat v kozme.

V rámci IGS sa dizajnérka Blanka Matragi rozhodla realizovať svoju víziu sklenených šiat. „Pred niekoľkými rokmi som vzdala poctu tvorbe Františka Kupku tým, že som jeho obrazy a štúdie k nim premietla do svojich šiat. Teraz som sa rozhodla vyskúšať opačný proces – preniesť krajčírstvo do oblasti krásneho umenia, vytvoriť sklenené šaty.“ Ako obvykle si Blanka Matragi týmto svojím zámerom zvolila tú najnáročnejšiu možnú cestu. „Už mesiace pred začiatkom sympózia som musela začať premýšľať, ako celý nápad technicky zrealizovať. Našťastie mi v tomto boli veľmi nápomocní sklári z Nového Boru a Lindave patriaci k AJETO Group a kolektívom, s ktorými som následne šaty realizovala.“ Komunikácia na trase Praha-Bejrút s blížiacim sa dátumom začatia sympózia nadobúdala na intenzite a ešte pred samotným príletom Blanky do Čech sa už začali pripravovať op-artové mozaiky pre sukne z lehaného skla.
Blanka Matragi so sklenenými šatami

Vytvorenie takéhoto vzoru zo skla však nie je jednoduchou záležitosťou. „Najskôr sa musí rozkresliť vzor na tabuli skla a následne narezať čierne dieliky mozaiky – táto príprava trvá dva dni, a to hovoríme iba o jednom cípe sukne!“ vysvetľuje náročnosť procesu Michal Ullrich, odborník na spekanie skla, ktorý vymyslel, ako op-artovú „šachovnicu“ vyrobiť. „Sklo sme do pece dávali taviť trikrát. Pri prvom tavenie získalo sklo opakný (to znamená nepriehľadný) povrch. Pri druhom tavení sa do sklenenej tabule zatavila čierna mozaika a až pri treťom sa sklo lehalo na formy, aby vznikol náležitý tvar sukne. Tento trojfázový postup bol použitý vôbec prvýkrát,“ dodáva Ullrich.
Čiernobiele sklenené šaty od Blanka Matragi
„Čo ma na podobných projektoch baví najviac, je prepájanie ľudí, inovácie už zabehnutých technických postupov, posúvanie hraníc možného a prenášanie a využívanie poznatkov z jedného odvetvia do druhého,“ odhaľuje Blanka Matragi zdroj svojej radosti z účasti na sympóziu. „Podarilo sa mi s dvoma sklárňami vytvoriť dvoma rozdielnymi technikami úžasné umelecké dielo, ktoré je v každom ohľade poctou poctivému remeslu. Som nesmierne vďačná za možnosť vyjadriť svoje umelecké vízie i mimo svoju hlavnú doménu, vysoké krajčírstvo.“

Šaty inšpirované op-artom, ktoré sú od 5. novembra k videniu na dlhodobej výstave Blanky Matragi „Timeless“ v Obecnom dome v Prahe (výstava bola predĺžená až do konca januára roku 2014), však nie sú jediné, ktoré počas sympózia vznikli.
Blanka Matragi s červenými sklenenými šatami

Zdroj obrázkov: dielo Blanka Matragi, poskytol Priori

Diskusia

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek