Na aké príležitosti sa hodí oblek?

Mám si brať oblek? Tak túto otázku si kladie asi dennodenne veľká časť mužskej populácie. Šaty totiž robia človeka, a pokiaľ nezvolíte odev adekvátny k danej príležitosti, môžete si tiež privodiť poriadnu hanbu. Prísť v džínsoch na luxusný firemný večierok, alebo naopak v obleku na grilovanie s priateľmi, je spoločenské faux-pas, a pokiaľ o vás budú kolovať posmešné historky ešte niekoľko mesiacov, nemôžete sa čudovať.

Takýmto situáciám sa ale samozrejme dá vyvarovať. V nasledujúcich riadkoch vám poradíme, kedy oblek áno, a kedy rozhodne nie… Ženy to majú v tomto zmysle jednoduchšie, rozlíšiť hranicu medzi formálnym a neformálnym oblečením môže byť niekedy dosť zložité. Pri mužoch je to ale trošku iné. Oblek je formálny, zbytok už nie. Ale kedy je vlastne vhodné ho nosiť?Najmenej sporné sú prípady, kedy vám príde pozvánka na ktorej je priamo napísano, že sa oblek vyžaduje (napr. Oblek nutný alebo Spoločenský odev podmienkou). Ďalej sa obleky nosia predovšetkým na plesy, recepcie, formálne obedy aj väčšinu pracovných schôdzok. Je tiež obvyklým oblečením na slávnostné príležitosti, ako sú svatba, krstiny apod. Podmienkou je potom pokiaľ skladáte maturitnú skúšku alebo promujete.

Neformálne pánske obleky

Oblek je nutný aj na slávnostné premiéry a do divadla či opery. Je však pravdou, že v súčasnosti existujú aj malé menej formálne divadlá, kde už spoločenský odev nie je podmienkou. Rozhodne ním ale nič nepokazíte. Dnes je oblek vyžadovaný aj v rade zamestnaní ako „pracovný odev“ (napr. u manažérov).Samozrejme, existuje mnoho sporných situácií, alebo takých, kedy skutočne záleží na konkrétnej danej príležitosti. Či si na večeru rodičov vašej partnerky musíte brať oblek alebo nie, závisí čiastočne na tom, z ako vysokej spoločnosti jej rodičia sú, ale predovšetkým nakoľko formálna večera bude. V tomto prípade sa ale určite môžete partnerky spýtať, čo bude najvhodnejšie.

Pánske obleky

Sú aj situácie, kedy vám pripadá oblek príliš formálny, ale džínsy zase až příliš všedné. Na tieto príležitosti sú vhodné kombinácie spoločenských nohavíc a tričká s golierom, svetru alebo vesty, alebo naopak džínsov a elegantného a zároveň veľmi pohodlného a chic športového saka. Pokiaľ idete na nejakú akciu s partnerkou (ale napríklad aj s kolegom z práce), je vhodné sa dohodnúť, čo si budete obliekať a zladiť sa. Bolo by trochu zvláštne, keby sa vaša partnerka rozhodla ísť napríklad do menšieho divadla v džínsoch a tričku a vy v obleku. Napriek tomu, že oboje by v podstate bolo spoločensky prípustné, v kontraste to nevyzerá dobre. Pár by mal pôsobiť ako celok.Čo sa týka výberu obleku, mal by byť skutočne starostlivý. Oblek na mieru dodá glanc každému mužovi, ale rovnako tak nesediaci oblek uberá ako na kráse, tak na pohodlí. Nech je látka ako chce kvalitná a značka obleku ako chce vznešená, oblek ktorý vám dokonale nepadne, bude vždy vyzerať o polovicu lacnejší, než koľko ste za neho dali, a nebude sa dobre nosiť. Ak je to už dlhší čas, kedy ste si naposledy kupovali oblek, nechajte si radšej niektorým zo skúsených predavačov v dobrom obchode poradiť a nechajte sa premerať. Určite budete za dobré rady odborníkov vďační. Rozhodne totiž nie je oblek ako oblek.

Formálne aj neformálne pánske obleky

Zdroj fotografií: Baronboutique.com

Diskusia

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek