Náramky z korálok

S korálikmi ste prosto in! Ozdoby a doplnky z korálikov v pekných farbách a s modernými vzormi slušia skutočne všetkým a hodia sa ku každému oblečeniu. Z korálikov si môžete vyrobiťmnoho druhov rôzne zdobených náramkov, náhrdelníkov aj opaskov, ale aj doplnky veľmi originálne, ako súpuzdrána mobily alebo malétaštičky na kozmetiku.

Materiál a pomôcky

  • kúpený alebo doma vyrobený tkací rám,
  • ihly na navliekanie korálikov,
  • rôznofarebné nite alebo bavlnky,
  • rôznofarebné rocaillové koráliky 2,5 mm, 2,6 mm a 2,7 mm,
  • nožnice.
Korálikový náramok s menom

Pracovný postup

1. Napnutie rámu

Skôr ako začnete tkať, napnite na rám niťovú osnovu. Niť priviažte pevne k priečnej lište, natiahnite ju zárezom na tkacom ráme, na druhej strane obtočte okolo dreveného kolíka na konci rámu a napnite späťk lište. Postupujte dovtedy, kým nemá osnova potrebný počet nití. Jednotlivé nite osnovy musia byť vždy pevne napnuté. Vzdialenosť jednotlivých nití je daná veľkosťou a priemerom korálikov. Nití v osnove však musí byť vždy o jednu viac, ako je korálikov v rade.

Pokiaľ teda chcete tkať s 8 korálkami, potrebujete 9 nití. Koniec nite omotajte niekoľkokrát okolo kolíkov na konci rámu a pripevnite ho lepiacou páskou k okraju rámu. Prúžok lepiacej pásky môžete nalepiť aj cez zárezy, jednotlivénite z nich aspoň nevykĺznu.

Na zhotovenie náhrdelníka potrebujete podstatne dlhšie nite. Odstrihnite teda uvedenú dĺžku nití, preložte ich napoly a urobte slučku okolo priečnej lišty. Jednotlivé nite napnite do osnovy a konce niekoľkokrát omotajte okolo drevených kolíkov na konci tkacieho rámu. Akonáhle sa pri tkaní dostanete až na koniec tkacieho rámu, opäť uvoľnite dlhšie konce nitíz kolíkov a utkaný náramok alebo náhrdelník namotajte na priečnu lištu. Z uvoľnených nití napnite znovu osnovu a pokračujte v tkaní.

Tkací rám, niťová osnova s korálikmi

2. Tkanie

Tkajte vždy podľa farebných predlôh jednotlivých náramkov alebo retiazok. Najskôr odstrihnite asi 75 cm dlhý vlasec, ktorým budete tkať, a zauzlite ho pevne na ľavej vonkajšej niti osnovy. Na druhý koniec vlasca navlečte tenkú ihlu (môžete použiť navliekač nite do ihly). Pri samotnom tkaní by mala drevená lišta smerovať vždy smerom k vám, aby sa vlasec nezachytil do kolíkov. Korálky navlečte zľava doprava pod niťovou osnovou.

Voľnou rukou potom vtlačte vždy jeden korálik medzi jednotlivé nite osnovy. Ihlu s vlascom potom prevlečte jednotlivými korálikmi sprava doľava nad osnovou. Niť zakaždým pevne pritiahnite a jednotlivé rady stlačte. V tkaní pokračujte rovnakým spôsobom tak dlho, kým nie je celá práca hotová.

Kelimové vzory

Po skončení práce prevlečte vlasec späť niekoľkými tkanými radmi korálikov, čím ho zaistíte. Pokiaľ sa vám vlasec minie ešte počas práce, prevlečte jeho koniec poslednými radmi utkaného motívu a na osnovu uchyťte, opäť vľavo, nový vlasec.

Náramky s lienkovým motívom

3. Dokončenie

Utkaný náramok zložte z tkacieho rámu a nite na oboch stranách zauzlite. Vlasec zauzlite spolu s ostatnými niťami. Konce náramku môžete ozdobiť rôznymi korálikmi, ktoré na koncoch zaistíte uzlíkmi. Všetky uzlíky fixujte ešte kvapkou lepidla.

Náramky so vzorom osmičiek a bumerangov

Tip

Vonkajšie nite osnovy natiahnite dvojmo, šperk tak bude stabilnejší. Pre väčšiu stabilitu však môžete natiahnuť dvojmo všetky nite osnovy.

Šperky a rôzne doplnky z korálikov sú stále pre všetky moderné dievčatá veľkým hitom! A čo vtedy, keď si náramky, náhrdelníky, taštičky alebo opasky z korálikov utkáte samy? Či ich použijete ako darček pre najlepšiu priateľku, alebo sa nimi sama skrášlite , budete mať istotu, že s korálikmi ste stále „in“!

Zdroj fotografií: Martina Přibylová

Diskusia

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek