Naučte sa odstrániť škvrny zo svojich odevov – 1. diel

Hoci na trhu existuje rad účinných čistiacich prostriedkov na odstránenie, v prípade, že ich nemáme práve po ruke siahneme často po zaručených prostriedkoch z receptára našich babičiek. Tie na väčšinu škvŕn používali soľ, ocot, lieh, kyselinu citrónovú, čpavok, glycerín, benzín alebo terpentín. A vystačili si!

Pre väčšinu škvŕn platí, že sa ich vyplatí vyčistiť okamžite. Šancu máme väčšinou u malých škvrniek. Pozor na materiály, z ktorých ich chceme odstrániť, aby sme so škvrnou nezlikvidovali aj oblečenie. Na niektorú látku chémiu totiž nesmieme použiť. Inde sa rôzne chemické roztoky používajú riedené len v slabých koncentráciách. Chce to radšej vyskúšať na záložke odevu, pokiaľ nemáme kúsok rovnakej látky.

Mastné škvrny

Ruka v ružovej rukavici držiaca zelenú hubku na riad

Mastné škvrny patria k najčastejším. Čerstvé a menšie mastné škvrny na vlnených tkaninách možno väčšinou odstrániť teplou vodou s pracím práškom, prípadne môžeme použiť benzínový čistič alebo 3% čpavok so soľou. Podobne odstránime mastnotu z pletenín – nanesieme na ne prášok na pranie zmiešaný na kašičku s vodou. Čpavok potom vymyjeme octovou vodou. Ešte čerstvé mastné škvrny možno posypať škrobovou múčkou a nechať ju 10 minút pôsobiť, potom zotrieme a vykefkujeme. Obdobne použijeme
mletú kriedu. Zaschnuté mastné škvrny vyčistíme benzínom, potom posypeme škrobovou múčkou, a po zaschnutí vykefkujeme.

Mastnú škvrnu podľa iného receptu najskôr vyžehlíme medzi 2-3 vrstvami savého papiera, časť sa vpije, zbytok vyčistíme benzínom. Savý papier je pri čistení mastných škvŕn účinný, ale spotrebuje sa ho pomerne veľké množstvo – musí sa prikladať po nasiaknutí mastnotou opäť čistý. Alebo môžeme fľak posypať soľou a trieť savým papierom. Soľ opakovane vymeníme, dokiaľ škvrna nezmizne. Alebo škvrnu potrieme bielym mydlom rozpusteným v benzíne v pomere 1:10 a po hodine zmes zmyjeme čistým benzínom.

Škvrny od kozmetických prípravkov

Muž v bielej košeli s fľakom od rúžu na golieri

Fľaky od rúžu často neničia len odev, ale narušujú aj medziľudské vzťahy, platí na ne – pokiaľ sú čerstvé – benzínový čistič aj liehový roztok, potom oblečenie bežne vyperieme. Pokiaľ odev nepúšťa farbu, tak sa dajú škvrny posypať boraxom a potom celý odev dobre vyprať a vyplákať.

Škvrny od riasenky z oblečenia najlepšie odstránime odstraňovačom škvŕn, ak zostanú aj potom, vyčistíme ich vodou a po uschnutí ešte vyčistíme roztokom z jedného dielu amoniaku a troch dielov studenej vody.

Škvrny od laku na nechty môžeme odstrániť zmesou z rovnakých dielov liehu a acetónu. Tiež ich môžeme zlikvidovať tak, že látku podložíme bielou handričkou a poklepávame ľahko vatou napustenou odlakovačom, ktorý neobsahuje olej.

Škvrny od farby na vlasy odstránime obtiažne. Podariť sa to môže peroxidom vodíka zmiešaným s rovnakým dielom čpavku alebo bielu tkaninu 3% peroxidom, ostatné kyselinou citrónovou či vínnou.

Škvrny od voňaviek okamžite musíme pretrieť liehom. Staré škvrny odstránime zmesou z rovnakých dielov peroxidu vodíka a čpavku. Škvrny od kolínskej vody, ktorá niekedy obsahuje farbivo, čistíme najskôr benzínovým čističom, po uschnutí pretrieme glycerínovým roztokom.

Krémy a mastné líčidlá odmastíme najskôr benzínom alebo trichloretylénom, potom ich vyperieme vodou so saponátom či mydlom. Škvrny prípravkov ako make-up alebo očné tiene je dobré navlhčiť a za použitia mydla trieť o seba. Potom vyperieme v bežnom pracom prášku.

Pri odstraňovaní kozmetických krémov, pleťových mliek či pleťových vôd používame najskôr benzín alebo rozpúšťadlo perchlorethylen, pričom musíme použiť savú podložku. Zvyšky škvŕn vyperieme teplým roztokom pracieho prostriedku.

Pri znečistení suchým púdrom textíliu najskôr vyklepeme a dôkladne vykefkujeme, zvyšky vyperieme roztokom pracieho prostriedku.

Škvrny od krvi, potu a moču

Tkaninu zašpinenú krvou najskôr na niekoľko hodín ponoríme do studenej vody, potom ju v studenej vode preperieme a nakoniec vyperte vo vlažnom roztoku. Alebo ihneď vyperieme v studenej vode s mydlom. Staré škvrny od krvi najskôr potrieme roztokom čpavku (v pomere jedna lyžička čpavku na pohár vody), potom roztokom boraxu (v rovnakom pomere) a nakoniec bežne vyperieme v teplej vode. Sú to ale chemikálie, takže pozor, čo látka znesie. Postup je ale nutné opakovať a opatrne doplniť
mechanicky. U bielych textílií je možné vykonať bielenie 3% roztokom peroxidy vodíka.

Škvrny od potu odstraňujeme tiež čo najskôr, lebo tkanina mení farbu a jej štruktúra sa poruší. Z prádla sa dajú odstrániť roztokom soli (hrsť soli do litra vody) a do roztoku na niekoľko hodín namočíme a potom starostlivo vyplákame. Na farebných tkaninách sa odporúča tieto škvrny pretrieť 10% liehovým roztokom. Z pletených výrobkov je odporúčané škvrny od potu odstraňovať silným roztokom kuchynskej soli, alebo aj liehom. Z bielych bavlnených materiálov sa môžu odstrániť čpavkom – postihnuté miesto ním potrieme a potom prežehlíme cez plátno namočené v čpavku.

Škvrnu spôsobenú močom najskôr vyčistíme tekutým saponátom bez prídavku vody, potom použijeme kyselinu citrónovú. Potom textílie dôkladne vyperieme vlažnou vodou. Škvrny sa tiež odstraňujú praním vlažným roztokom pracieho prostriedku alebo 3% čpavkovým roztokom. Môžeme použiť aj vlažný liehový roztok s mydlom a trochou čpavku. Odstraňovanie škvŕn po moči je obtiažne a postup je nutné znovu opakovať.

Zdroj fotografií: Fotolia.com

Diskusia

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek