Naučte sa správne piť tequilu – soľ je prežitok, módne sú miešané drinky!

Mexiko je u našinca stále obľúbenejšou destináciou, rovnako sa do čoraz väčšej obľuby dostáva i tamojší národný nápoj – tequila. Zatiaľ čo Mexičania vedia, ako si s týmto ohnivým nápojom poradiť, našinci často tápu. Ako sa teda pije tequila „po mexicky“?

Tequila je mexickým národným nápojom, na ktorý sú obyvatelia tohoto štátu patrične hrdí. Jej obľuba rastie po celom svete, Slovensko nevynímajúc. Lenže zatiaľ čo Mexičan presne vie, akú tequilu si má v bare objednať a potom ju piť, Slováci si takí istí nie sú. Nie všetci vedia, že v baroch existuje niekoľko druhov tequily, ich cenové rozpätie môže byť rádovo až v desiatkach eur, ak do kategórie zahrnieme aj exkluzívne značky ako napríklad Herradura Selection Suprema. Na kvalite sa ale rozhodne neoplatí šetriť.

Fľaše tequily el Jimador

Mexičania majú najradšej kvalitnú tequilu blanco, pretože ponúka najčistejšiu chuť agáve. Tento nápoj vôbec nezrel
len niekoľko dní, a práve preto si zachováva výraznú, ostrejšiu chuť a arómu. U nás poznáme tento druh pod názvom „strieborná tequila“.

Na Slovensku patrí medzi najobľúbenejšie tzv. tequila gold. Všetci si myslíme, že ak má nápoj zlatistú farbu, bude kvalitnejší. To je ale obrovský omyl. Tento druh vzniká z tequily bianco, ale pri výrobnom procese je dofarbovaný karamelom. Môže sa tak stať, že i kvalitné blanco je dofarbením znehodnotené.

Ak chcete zlatistý nápoj, ale kvalitný, doprajte si tequilu reposado. Je delikátna, s náznakom vanilky a škorice. Na prvý pohľad síce vyzerá ako zafarbená tequila gold, svoju zlatú farbu však získava v priebehu až ročného zrenia z dubových súdkov. Reposado býva svetlejšia ako gold, pretože jej farba vzniká prirodzene, avšak kvalita je oveľa vyššia. Niektoré tequilové pálenice však dofarbujú i reposado, aby bola farba pre zákazníkov lákavejšia. Ak chcete zistiť, aká vysoká je kvalita tequily, ktorú pijete, urobte si jednoduchý test – rozotrite si v dlaniach niekoľko kvapiek nápoja a ak zostanú vaše ruky lepkavé, obsahuje tento nápoj karamelové farbivo.

Medzi najzrelšie tequily patria A?ejo a Extra A?ejo. Typická je pre ne tmavšia farba, bohatá aróma a plná a komplexná chuť.

Naučte sa piť tequilu správne!

Tequila naliata v pohárikoch

Ak sa opýtate Mexičana, ako piť tequilu, odpovie vám, že tak, ako vám najviac chutí. Súvisí to s ich otvorenou povahou a uvoľneným životným štýlom, ktorý nedovoľuje žiadne striktné pravidlá. Ak budete tento národ chvíľu pozorovať, zistíte, že nikdy nepijú tequilu so soľou a citrónom alebo škoricou a pomarančom. Tento i u nás obľúbený rituál údajne zaviedli Američania v dobách, keď do svojej krajiny dovážali nie príliš kvalitné tequily, a slúžil na potlačenie nepríjemnej chuti. Na tento obrad síce môžete naraziť i v Mexiku, ale len vo vyhlásených turistických oblastiach, kde ho vyžadujú zahraniční hostia. Mexičania síce soľ v kombinácii s nápojmi používajú, ale primiešavajú ju priamo do nich. Tento zvyk súvisí s teplým podnebím, v ktorom žijú. Soľ totiž viaže v tele vodu a zabraňuje tak rýchlej dehydratácii.

Ak chcete piť tequilu „po mexicky“, rozhodne si ju nechajte naliať čistú a vychutnávajte si ju dúšok po dúšku alebo ju zmiešajte v jednoduchých koktejloch. Kvalitná tequila by nemala štípať a páliť v hrdle alebo nose a už vôbec by vám po napití nemali slziť oči. Najlepšie tequily majú príjemnú vôňu a jemnú chuť. Najjemnejšie sú tequily zo 100% agáve, medzi ktoré patrí napríklad El Jimador a Herradura. Sú to nápoje vyrobené len z agáve, neobsahujú žiadne pridané látky a nájdete ich vo verziách Blanco, Reposado a A?ejo.

Na trhu sa môžete samozrejme stretnúť i s menej kvalitnými tequilami označenými ako mixto. Obsahujú len 51% agáve a zvyšný alkohol sa získava z cukrovej trstiny alebo obilia. Tieto tequily sa najčastejšie vyrábajú vo variante Silver a Gold.

Niekoľko tipov na pravé mexické „tequila“ drinky:

Paloma Charro Negro
Paloma / Charro Negro

Paloma
Do pohára s ľadom nalejte 4 cl El Jimador Blanco, dolejte grapefruitovým tonikom Kinley a pokvapkajte čerstvou limetovou šťavou.

Charro Negro
Do pohára s ľadom nalejte 4 cl El Jimador Reposado, dolejte Coca-Colu a ozdobte nakrojeným plátkom citróna alebo limetky.

Zdroj obrázkov: Eljimador.com, Fotolia.com, Double-U PR

Diskusia

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek