Ako požiadať ženu o ruku – návod pre mužov

Chodíte spolu už pekných pár mesiacov alebo rokov a myslíte si, že táto žena je tá pravá. Je to tá, s ktorou chcete zostať a vziať si ju za manželku. Lenže, ak ste zástancom tradícií, čaká vás najskôr zasnúbenie. A s tým sa spája mnoho vecí, ako sú darčeky, prstienky a zorganizovanie malého slávnostného obradu. Ako urobiť všetko správne a nič nepokaziť? Máme pre vás malého sprievodcu aktom zasnúbenia.

Pretože staré časy už sú dávno preč, na zasnúbení sa najskôr dohodnite so svojou milou. Pripravte nejakú romantickú chvíľu (večeru pri sviečkach, večer pri zapadajúcom slnku) alebo pokiaľ ste obaja akční, prekvapte ju ponukou napríklad na výlete, pri stanovaní v divočine, po výstupe na krásnu rozhľadňu… Sami najlepšie viete, čo má rada a kde sa jej páči. Využite to. Je pravda, že väčšina zasnúbení a žiadostí o ruku prebieha neoriginálne pokľaknutím muža, tak príďte s niečim, čo bude jedinečné a ľahko šokujúce. Pripravte okamih, na ktorý ani jeden z vás nezabudne. Ak vašu ponuku príjme (čo určite bude, pretože ste úžasný), zostáva zorganizovať slávnostný obed pre rodičov, súrodencov, prarodičov a blízkych priateľov.

Oficiálny obrad môže byť pojatý dvoma spôsobmi. Pri prvom otec nevesty o zasnúbení vie, vstane, zacinkaním na pohár pritiahne pozornosť na svoju osobu a oznámi zasnúbenie. Potom snúbenci vstanú, muž venuje budúcej neveste kyticu a navlečie jej zásnubný prsteň. Druhým spôsobom je, že zasnúbenie oznámi prítomným snúbenec.

Kytica, ktorou snúbenica dostane, je zo svetlých kvetov a nemá byť nijako extra zložito a honosne viazaná. Nutnosťou je, aby svadobná kytica, ktorú dostane za čas na svadbe, bude omnoho honosnejšia než zásnubná, tak na to myslite. Ak chcete byť za obzvlášť etikety znalého mladého muža, venujte menšiu kytičku aj matke nevesty.

Diamantový zásnubný prsteň

Kedysi bolo zvykom, že si snúbenci vymenili prstienky. Žena obdarovala muža a muž navliekol prstienok svojej vyvolenej. V dnešnej dobe je to tak, že prstienok dáva muž žene. Prsteň by mal byť bohatší s krásnym bielym kameňom alebo kameňmi. Snúbenica môže svojho milého obdarovať čímkoľvek, čo vie, že sa mu bude páčiť a bude mať stále pri sebe. Vhodné sú hodinky, retiazka… Krásne a obvyklé je, keď majú darčeky vyryté meno alebo dátum zásnub.Oblečenie vyberajte ľahko slávnostné a reč zbytočne nenaťahujte. Iste budete nervózny, a preto dlhé prejavy vynechajte. Predídete tomu, že budete ostatných nudiť alebo budú z dĺžky reči rozpačití.

Veľmi dôležitá je voľba prstienka. Je to vec, na ktorú sa budú upierať oči prítomných a vaša budúca nevesta bude musieť ruku s prstienkom ukazovať všetkým, ktorí sa o zásnubách dozvedia. Nekupujte ten najlacnejší, ale ani nezruinujte svoje úspory. Vyberte nejakú krásnu strednú cestu a skúste sa zamyslieť nad vkusom svojej lásky. Najväčší problém bude zistiť správnu veľkosť prstu. V každom zlatníctve majú prsteňové krúžky vybavené číslom veľkosti. Ale vzhľadom k tomu, že snubný prsteň chcete pravdepodobne kúpiť ako prekvapenie, ostáva vám nepozorovane vziať jeden z jej prstienkov a zmerať ho. Ak máte viac času, doneste ho do nejakého klenotníckeho obchodu.

Diamantový prsteň s motýlím ornamentom

S veľkosťami je všeobecne problém. Väčšina ľudí nemá prsty ideálneho tvaru a naviac niektorý prst môže mať inú veľkosť. Najlepšie je, ak už nosí prsteň na pravom prstenníku. Ľavý prstenník bude mať pravdepodobne rovnaké rozmery. Ak budete na vážkach medzi dvoma veľkosťami, zvoľte radšej menší prsteň. Zväčšenie krúžku je menší zásah než zmenšenie. Pozor! Prstene majúce kamene po obvode obrúčky je nemožné veľkostne upravovať! Určite vás zaujíma, koľko „zlatých“ si máte na nákup prsteňa pripraviť. Počítajte minimálne so štyrmi tisíckami. Ak budete chcieť unikátny kúsok, zaplatíte omnoho viac. Cena sa odvíja podľa zvoleného kameňa, jeho veľkosti, počtu, tiež podľa kovu, z ktorého je prstienok vyrobený a náročnosti spracovania. Malou potechou pre vašu peňaženku je, že väčšina predajcov klenotov vykonáva rytiny zdarma.

A z akých kovov sa tieto nádherné obrúčky vyrábajú? Čo sa práve nosí? Kúpiť môžete šperk z platiny s drobnými diamantami, zo žltého, bieleho alebo ružového zlata s briliantom alebo zirkónom. Módne sú jemné prstienky osadené jedným diamantom, výraznejšie obrúčky s viacerými menšími kameňmi. Prevládajú biele kovy ako je platina a biele zlato. Žlté zlato je často použité len na okrasné ornamenty či ozdobné detaily prsteňa.

Zdroj fotografií: Weddingband.com

Diskusia

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek