Oslávte koniec leta žiarivými farbami a buďte „bold“!

Leto sa nám neúprosne končí a s ním sa spája aj pomalý prechod na tmavšie farby outfitov do chladnejšieho počasia. Teraz je však ešte stále vhodný čas na vyvetranie výrazných farebných kombinácií z vášho šatníka. Reč je o tzv. Colorblockingu. Predstavte si niečo ako popartový Andy Warhol štýl v móde. O čo teda ide?

Ukážka rôznych outfitov colorblockingu
Colorblocking má mnoho variant, a preto sa ho oplatí vyskúšať!

Colorblocking je o vytvorení odvážneho tzv. bold outfitu pozostávajúceho z výrazných a zároveň jednofarebných tónov oblečenia. Keďže sa jedná o kombinovanie väčších plôch – blokov – farieb v outfite, pri colorblockingu sa oblúkom vyhýbajte akýmkoľvek vzorom. Vo všeobecnosti je colorblocking o farebnom minimalizme a jednoliatosti, takže uprednostňujte jednoduchosť nielen pri doplnkoch – napríklad pri kabelkách a ľadvinkách, ale aj pri topánkach.

Hlavným princípom je vytvoriť dynamiku medzi blokmi farieb, a preto je ideálne zvoliť tie uletené, ktoré sa na farebnom kruhu nachádzajú oproti sebe, napríklad modrú a oranžovú. Tiež je lepšie zvoliť dva a viac kusov oblečenia (napríklad top a nohavice), keďže chceme outfit „rozbiť“ farbami. Ak však z praktických dôvodov preferujete šaty či overaly, postačí, ak na vaše jednodielne kúsky prehodíte sako alebo bundu inej výraznej farby.

Ilustrácia ako kombinovať žiarivé farby pre neutrálny typ
Colorblocking je o farebnom minimalizme, preto sa vyhýbajte vzorom.

Ak vám pripadá colorblocking príliš odvážny, začnite postupne iba s jednou žiarivou farbou, ktorú zladíte s neutrálmi. K obľúbenej šedej, čiernej, bielej či telovej sukni zvoľte napríklad sýto zelený alebo žiarivo žltý top. Ak vás už základná úroveň colorblockingu nudí, pridajte do outfitu ďalšiu farbu. Oblečte si napríklad mentolové nohavice so svetrom v kráľovskej modrej a pridajte akcent v podobe tyrkysových náušníc. Topánky a kabelku zvoľte tiež z rovnakej „farebnej rodiny“.

Samozrejme, aj pri colorblockingu platí, že intenzitu farieb prispôsobujete vašim preferenciám. Na začiatok si môžete vyskúšať tlmený colorblocking tak, že zvolíte kombináciu rozdielnych odtieňov jednej farby a vytvoríte harmonický look. Napríklad skombinujte baklažánovú sukňu a levaduľový top. Ak si predsalen chcete trošku „uletieť“, obujte si červené lodičky. Keďže sa jedná o odtiene z rovnakej „farebnej rodiny“, bude celkový dojem colorblockingu jemnejší, ale naďalej štýlový.

názorná ukážka outfitov v tlmených farbách colorblockingu
Tlmený colorblocking má jemnejšie tónovanú farebnosť a je viac harmonický.

Ďalšou výhodou colorblockingu je tá, že ak sú bloky farieb rozmiestnené rafinovane, môžu opticky zdokonaliť postavu. Napríklad asymetrický sveter alebo šaty, ktoré majú viac farieb v spodnej časti sú ideálne pre postavu obráteného trojuholníka, keďže rozširujú spodnú časť postavy. Colorblocking ešte umocníte, ak si na šaty prehodíte žiarivé sako.

Doplnky sú alfou omegou každého outfitu a výnimkou nie je ani colorblocking. Opať majte na pamäti, že čím sú farby výraznejšie, tým dynamickejší dojem sa zanechá. Snažte sa však vynechať štrukturované materiály a opäť preferujte minimalizmus aj v kabelkách, slnečných okuliaroch či náušniciach.Ak máte oblečený jednoliaty outfit, napríklad sýte pomarančové nohavice so žltým body, pokojne ho osviežte lodičkami s aplikáciou.

Ilustrácia colorblockingu pre teplé typy
Pomocou premysleného umiestnenia farieb je možné opticky zoštíhliť postavu.

Verím, že som vás aspoň trochu zlákala na vyskúšanie colorblockingu v praxi. Tak, ako som písala, nemusíte hneď vstúpiť na ulicu ako chodiaca zvýrazňovačka. Začnite postupne s jednou farbou alebo tlmeným colorblockingom tón v tóne. Oslávme koniec tohoto ročného obdobia vo veselých farbách – tak, ako si to leto zaslúži!

Majte pekný august,

Zuzana

 

Zdroj obrázkov: pinterest.com a moda.sk

Diskusia

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek