Pánske mikiny porazili svetre, pulóvre aj prechodné bundy!

Mikiny sú dnes jedným zo základných kúskov pánskeho šatníku. Tušíte, kde sa mikina vlastne vzala a ako si vybrať tú, ktorá je módna pre aktuálnu sezónu?

Keby som mal zo svojho šatníku vybrať jednu vec, ktorú milujem zo všetkého najviac, nebudú to ani džínsy, ani tričká či košele, ale mikina. Tento dokonalý kúsok som si zamiloval už v 80. rokoch, kedy som svoju prvú mikinu dostal od otca z dielne. Bolo to vyfasované pracovné oblečenie v béžovej farbe. Kto sa k tomuto úžasnému kúsku dostal, tomu ho mamy doma prerábali – farbili aj dnes používanou Dúhou, a tiež prešívali naruby, chlpatejšou stranou von, aby mikina dobre vyzerala.
Od tejto doby však mikiny prešli dlhú cestu. Dnes nemilujem len tie klasické bavlnené, ale aj tie teplé flísové. 
Pánske mikiny s kapucňou

Pánske mikiny dnes kúpite v rozmanitých štýloch.

Čo možno o mikinách ešte neviete

Viete, kde sa vzala prvá mikina? Už tá skutočne prvá bola značková a nebol to žiadny kúsok pracovného oblečenia. Bola to športová mikina, ktorá sa nosí dodnes. Vynašiel ju Benjamin Russel v 20-tych rokoch minulého storočia ako dres pre svojho syna, ktorý hral americký futbal. Vtedajšie dresy z vlny rozhodne neboli na šport príliš vhodné, a keďže prvá mikina vzbudila veľký záujem, dal sa Russel do výroby mikín a čoskoro práve vďaka nim otvoril svoj prvý obchod so športovým oblečením.
Áno, hádate správne, prvou mikinou bola značková mikina Russel Athletic, ktorá sa s obľubou nosí dodnes. 

História mikiny má však aj našu lokálnu historku. Tá súvisí s jej názvom. Kde sa vzal? Verte-neverte, mikine dal meno obľúbený kreslený myšiak Miki – Mickey Mouse. Na prvých dostupných mikinách sa objavoval práve obrázok Mikiho. A tak dostala mikina svoje meno.

Sivá a červená pánska mikina s kapucňou

Dnes mikina nie je len hrubé a teplé tričko cez hlavu. Prebrala, dokonca, aj funkciu pánskej bundy v športovom štýle.

Mikiny dokážu v pánskom šatníku zázraky

Keď vynecháme športovú históriu mikiny a pozrieme sa na jej použitie v klasickom pánskom šatníku, najprv mikina nahradila svetre. Radi sme ju vymenili za hryzúce pulóvre a neobľúbené zapínacie svetre. Dnes však mikina dokonalo nahradzuje aj bundy. Moderné materiály hrejú, sú príjemné, skvele sa nosia a jednoducho ošetrujú.
Pruhované pánske mikiny

Športovým pánskym mikinám svedčia pruhy.

Predovšetkým prechodné obdobie, akým je jar a jeseň, mikinám praje. V ponukách online shopov a obchodov sa objavujú úžasné modely so zapínaním, na zips, s veľkými efektnými a hrejivými goliermi, mikiny s kapucňou, ale, samozrejme, nechýbajú ani jednoduché športové kúsky cez hlavu. Mikina je univerzálny kus pánskeho šatníku. Nehodí sa snáď len tam, kam patrí oblek. Môžete ju nosiť do práce k džínsom, športovať v nej, tráviť v nej dovolenku či pokojne balamutiť baby niekde na večierku.
Mikina vyzerá chlapsky a výhodou je, že máte na výber z obrovského množstva modelov. 
Pánske mikiny so šikmým zapínaním

Pánske mikiny s kapucňou a v kontrastných farbách si rýchlo zamilujete.

Aké mikiny sú práve v móde?

Už som sa zmienil, že moderné pánske mikiny dnes prevzali úlohu svetrov a pulóvrov. V móde sú nielen mikiny na patentky a gombíky, ale predovšetkým tie na zips. Zips sa stal súčasne dekoračným prvkom. Bývá v kontrastnej farbe, aby bol dobre vidieť, často je našívaný efektne šikmo. Na mikinách sa objavili prvky charakteristické pre kožáky či košele – hitom sú napríklad náprsné vrecká, často len dekoračné a falošné.
Veľké goliere, ktoré mikinám pristanú sú nielen módne, ale aj príjemne hrejivé. Pokiaľ hľadáte športové mikiny, tak vyberajte tie s pruhmi. Práve pruhy sa stali synonymom pre ich športovú funkciu. Out nie sú ani rôzne nápisy. Takže smelo do nich aj v tejto sezóne. 
Pánske mikiny s nápismi

Nápisy a potlače na mikinách sú stále módne.

Zdroj obrázkov: všetky mikiny na obrázkoch kúpite v e-shope Buď chlap! – Budchlap.sk

Diskusia

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek