Plesové šaty a etiketa – viete ich správne rozlúštiť?

Podľa uvedeného dress code na pozvánke je dôležité si správne vybrať nielen plesové šaty a topánky s doplnkami, ale aj líčenie a účes. Obvykle na pozvánke bývajú uvedené čarovné formulky, ktoré v jednom alebo vo dvoch slovách presne vyjadria to, čo si máte na seba vziať. Aká je správna dĺžka šiat na tento konkrétny ples? Prípadne, môžem nahradiť šaty elegantným kostýmom?

Spoločenská plesová etiketa býva prísna a môže sa stať, že by vás v nesprávne zvolených šatách na prestížny ples ani nevpustili. Takže ako sa správne obliecť a vyhnúť sa nechceným trapasom? Poďme spoločne rozlúsknuť čarovné slovíčka, ktoré bývajú najčastejšie uvedené na pozvánkach.

White tie si žiada najformálnejšie a najluxusnejšie plesové šaty

Ženy v dlhých plesových šatách pre White tie
White tie je synonymom pre najluxusnejšiu a najprísnejšiu etiketu. Typické sú pompézne šaty z dielní najznámejších svetových návrhárov.

Dlhé robustné šaty a plesové róby zodpovedajú nápisu White tie na pozvánke. Ale pozor! Na rozdiel od  extravagantnej módnej prehliadky si k nim vyčešte vlasy nahor, aby ste pôsobili elegantne a uhladene ako zo škatuľky. Na nohy patria jednoznačne lodičky s uzavretou špičkou aj pätou. Topánky by nemali byť na platforme, ale práve naopak na jemnom a štíhlom podpätku. V opačnom prípade by ste zažili spoločenské faux pas, čo určite nechcete.

Pod slovíčkom White tie sa skrýva ultra formálny, teda ten najluxusnejší a súčasne najprísnejší dresscode pre ženy aj mužov. Jediná povolená dĺžka plesových šiat je dlhá. Dokonca by ste mali zabudnúť aj na rôzne príliš kreatívne kúsky alebo zúžené siluety. White tie je totiž odkazom na noblesu starých plesov, a tak aj dámske plesové šaty musia byť noblesné.

Dĺžka po zem je samozrejmosťou. Vrch šiat by mal byť najlepšie živôtikový a vypasovaný, bez rukávov alebo dokonca bez ramienok. Ak majú šaty na ples ramienka, tak len veľmi jemné špagetové. Sukňa plesových šiat by mala byť optimálne široká a pompézna. Netreba zabúdať na šperky, vyčesané vlasy do drdola, na malé listové alebo clutch kabelky do ruky.

Dnes už tieto plesové šaty nemusia byť striktne čierne alebo tmavé. Povolené sú aj farby a dokonca vzory. Napriek tomu platí čím formálnejšie, tým lepšie. Vhodné sú tiež vysoké rukavice na úroveň lakťov. Nezabudnite, že sprevádzať vás musí pán vo fraku s bielou luxusnou košeľou, vestou a bielym motýlikom.

Black tie si žiada dlhé plesové šaty, avšak už menej pompézne

Ženy v dlhých šatách na ples pre Black tie
Klasický Black tie je tiež formálna etiketa, ale nároky na dámske večerné šaty sú menšie, keďže sa povoľuje väčšia farebnosť aj pestrosť vzorov.

Pre Black tie si etiketa žiada stále dlhé plesové šaty, aj keď už môžu byť menej pompézne, viac farebné i vzorované. Pre dámy naďalej platia prísne pravidlá pokiaľ ide o topánky, kabelku aj účes. Stále sa držte uzavretých lodičiek na jemnom podpätku, drobných kabeliek do ruky a vyčesaných spoločenských účesov.
Zabudnite na akékoľvek iné oblečenie, než na dlhé plesové šaty! Šaty musia byť stále dlhé až po zem, ale strih môže byť užší, ramená zahalenejšie a farby či vzory výraznejšie.

Názov Black tie vychádza z doslovného prekladu: čierna kravata. Páni musia mať smoking, takže už nie frak, ale zároveň oblek je nedostatočný. K bielej košeli majú tentoraz čiernu kravatu alebo čierneho motýlika.

Plesové šaty pre Creative black viac uvoľňujú formálnu atmosféru

Plesové šaty pre Creative black tie
Plesové šaty pre Creative black tie majú byť dlhé, ale umožňujú byť vyzývavejšie, kreatívnejšie a dávajú priestor najhorúcejším módnym trendom aj crazy nápadom módnych návrhárov.

Creative black tie je síce stále dress code pre formálne udalosti, ale je tu oveľa väčší priestor na uplatnenie svojej fantázie a zmyslu pre módu. Kam by ženy nosili všetky tie nádherné šaty od módnych návrhárov a značiek, keď nám White tie a Black tie etiketa príliš priestoru nedávajú? Pri dress code Creative black si môžete odhaliť nôžky, dopriať si asymetrické dĺžky šiat či všemožné módne výstrelky.

Na nohy si už môžeme obuť otvorené topánky aj spoločenské sandále. Plesové šaty môžu byť dvojdielne, prvýkrát s nohavicami alebo imitovať pánsky spoločenský šatník. Povolené sú aj vtipné módne nápady, kedy sa v luxusnom prevedení do večernej módy vkrádajú strihy a prvky klasického denného šatníka. Pre pánov síce stále zostáva povinný smoking, ale už nemusia mať motýlika ani kravatu a košeľu môžu vymeniť aj za tmavú.

Existujú vôbec krátke plesové šaty?

Krátke plesové šaty, spoločenský kostým a slávnostné nohavice
Krátke plesové šaty, spoločenský kostým alebo slávnostné nohavice s luxusnou blúzkou môžete obliecť na menej formálne akcie, označené ako Formal alebo Coctail.

Pravdepodobne ste si už stihli všimnúť, že na noblesné plesy s prísnou spoločenskou etiketou si rozhodne v krátkych šatách, ani ak majú luxusný strih a materiál, nevyrazíte. Existujú však akcie, pri ktorých na pozvánkach nájdete dress code označený ako Formal, prípadne Coctail. A to je chvíľa, keď si môžete obliecť aj krátke plesové šaty alebo luxusnejšie koktejlky. Povolený je dokonca dámsky spoločenský kostým alebo kombinácia luxusných nohavíc so šatovým vrchným dielom.

V tomto prípade môžete pokojne vyvetrať aj obľúbené malé čierne, ale iba ak sú z luxusného lesklejšieho materiálu. Topánky majú byť na podpätku, kabelka stále mini listovka a účes síce spoločenský, ale už to nemusí byť drdol alebo vyčesané vlasy dohora. Pánom postačí oblek s kravatou. Takto vyobliekané môžete s partnerom vyraziť na všetky lokálne menej formálne plesy a bály.

Zdroj obrázkov: Style.com, Pinterest.com

Diskusia

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek