Pripravte svoje telo na lyžovanie

Telu určite prospeje, keď sa dostane do lepšej kondície akú má v súčasnosti. Povedzme si úprimne, vianočné prejedanie si zobralo svoju daň a lyžovať celý deň na kopci nie je fyzicky úplne jednoduché. Nechcete sa predsa zraniť na začiatku lyžovačky a následne ju tráviť pozeraním von oknom! Platí to obzvlášť pre tých, ktorí športujú nepravidelne a nárazovo. K získaniu lepšej fyzickej kondície pred lyžovačkou vám pomôžu viaceré športy a pohybové aktivity.

Nordic walking

Ideálny šport pre prípravu na lyže aj vďaka tomu, že sa vykonáva vonku. Táto športová aktivita bola pôvodne používaná ako letná príprava bežcov na lyžiach – bežkárov. Nordic Walking je športová chôdza so špeciálne navrhnutými palicami, ktorá môže byť až o 40% efektívnejšia ako obyčajná chôdza. Záleží na intenzite, ktorá vychádza z intenzity práce horných končatín, nie z rýchlosti chôdze. Posilňuje horné končatiny, nohy aj chrbát.

MPár cvičí Nordic walking vonku v zime

Nordic walking je zábavná aktivita s vašim partnerom na čerstvom vzduchu!

Spinning

Ak je počasie nepriaznivé, vyskúšajte kondičné cvičenia vnútri. Ideálnym riešením je napríklad spinning alebo jazda na statickom bicykli v uzavretej miestnosti. Výhodou je, že ste pod dohľadom odborného inštruktora, ktorý vám nielen všetko vysvetlý, ale vás aj motivuje k vyšším výkonom. Každý si však záťaž nastavuje individuálne, takže je spinning vhodný aj pre „nepravidelných športovcov“. Počas jednej hodiny efektívne spálite tuky a naviac posilníte svaly dolnej časti tela. Na lyžiach sa vďaka spinningu budete cítiť ľahší, štíhlejší a vaše telo bude pevnejšie.

Žena strečuje nohu pred spinningom
Intenzitu na hodine Spinningu si určujete sami!

Power jóga

Menej náročným variantom ako svoje telo dostať do lepšej fyzickej kondície je power jóga. Power jóga vychádza z klasickej jógy, avšak je viac dynamická a tým pádom je obohatená o posilňovanie. Všetky pohyby sú plynulé a dokonale na seba naväzujú. Dôležitá je výdrž. Power jóga vám pretiahne svaly, o ktorých ste ani netušili, že ich máte a tiež ich zoštíhli. Budete sa po nej cítiť viac flexibilná a nabitá energiou, čo na lyžiach určite oceníte. Naviac posilňuje chrbtové svalstvo, takže riziko poranenia chrbtice je hneď nižšie.

Plávanie

K tomu, aby ste predišli zraneniu na lyžovačke, vám v rámci indoor aktivít dopomôže aj plávanie. Je to jeden z mála športov, ktorý sa hodí skutočne pre každého. Chrbtica sa vám nielen poďakuje, ale si aj odpočinie a posilnia sa všetky svalové skupiny. Ak budete plávať poctivo a pravidelne, zvýši sa vám kapacita pľúc, takže vdychovanie čerstvého horského vzduchu počas lyžovačky bude na organizmus pôsobiť ešte blahodárnejšie.
dizanová vnútorná plaváreň s húpačkou
Po poctivom plaveckom tréningu si doprajte wellness pre vašu dušu.

Ak vás trápi nedostatok času, skúste si zacvičiť aspoň ráno doma. Ideálne je spraviť aspoň zopár Pozdravov slnku, zatancovať si na vašu obľúbenú pesničku alebo si pri sledovaní správ držte pozíciu dosky.

Ideálne je začať hneď, sneh už padá, tak nie je na čo čakať. Ak podceníte pípravu na lyže, môžete si ublížiť nepríjemným zranením alebo dokonca vážnym poranením chrbtice. Želáme vám slnečnú a pohodovú lyžovačku bez zranení!

Zdroj obrázkov: Pinterest.com

Diskusia

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek