Šaty pre Kate Middleton ušila Sarah Burton, návrhárka značky Alexander McQueen

Kráľovská svadba princa Williama a Kate Middleton sa stala predovšetkým obrovskou prehliadkou dámskych klobúkov, a tiež poctou pre jedného módneho návrhára – pre Sarah Burton a značku Alexander McQueen – ktorej šaty si Kate Middleton vybrala pre svoj veľký svadobný deň.

O výbere šiat Kate Middleton sa dlho špekulovalo. V hre bolo hneď niekoľko návrhárov – jednoznačne britských. Kvôli zachovaniu tajomstva mala Kate nachystaných šiat hneď niekoľko, rovnako ako predtým matka Williama, Lady Diana. Akonáhle by na verejnosť preniklo, aké šaty si vybrala, Kate by si obliekla náhradné.

Značka Alexander McQueen a Sarah Burton zabodovali – Kate si ich vybrala!

Kate Middleton v svadobných šatách značky Alexander McQueen a návrhárky Sarah Burton

Kate Middleton v svadobných šatách značky Alexander McQueen a návrhárky Sarah Burton.

Hoci sa predpokladalo, že si Kate oblečie jednoduché šaty moderného strihu, nakoniec predsa len zvolila pompéznejšie róbu, aj keď zďaleka nie tak honosnú, akú mala na sebe v deň svojej svadby princezná Diana alebo kráľovná Alžbeta II. Šaty s dlhou vlečkou s ručnými výšivkami majú oblý živôtik, ktorý prekrýva krajka.Tá prechádza aj na dlhé rukávy šiat, ktoré sú už len z čipky. Ešte zahalenú Kate upravovala pri nástupe do limuzíny priamo Sarah Burton. Značku Alexander McQueen a Sarah Burton odporučila Kate priamo šéfredaktorka anglickej edície Vogue Alexandra Sulman.

Vlečka na svadobných šatách Kate Middleton

Vlečka na svadobných šatách bola výrazne kratšia ako v prípade svadby Lady Diany. Tentoraz merala iba 2,7m oproti svadobným šatám Lady Di, kde sa vlečka tiahla do vzdialenosti 8 metrov.

Porovnanie svadobných šiat Kate Middleton a monackej kňažnej Grace Kelly

Svadobné šaty Kate Middleton boli trochu skromnejšie a veľmi sa podobali svadobným šatám monackej kňažnej Grace (Grace Kelly)

Náušnice s motívom erbu

Výšivky na šatách aj na topánkach Kate sú návrhom dielne Alexander McQueen a pripravili ich učni v britskej kráľovskej škole. Diamantové náušnice dostala Kate darom od svojich rodičov. Znázorňujú nový erb Middletonovcov, ktorý si kvôli tradícii museli nechať ešte pred svadbou vytvoriť. Erb aj náušnice zdobia dubové listy a žalude.

Bola to teda nakoniec Sarah Burton, ktorá uspela v plejáde návrhárov, ktorí boli kandidátmi na prípravu šiat Kate Middleton. Práve Sarah Burton je dnes hlavnou dizajnérkou módnej značky Alexander McQueen po tom, čo McQueen vlani spáchal samovraždu pravdepodobne vďaka depresii po smrti svojej matky.

Kate Middleton v aute so svojím otcom pred obradom

Diamantové náušnice znázorňujúce nový erb rodiny Middletoncov dostala Kate darom od svojich rodičov.

Korunku Kate požičala kráľovná

Dlho sa špekulovalo aj o tom, akú korunku, čiže tiaru, si Kate na svadbu oblečie.Tú jej nakoniec pre tento deň požičala kráľovná Alžbeta II. Tiaru dostala Alžbeta ako darček k svojim 18. narodeninám od grófa z Yorku, ktorý bol neskôr menovaný kráľom Jurajom VI. Korunku vytvorilo klenotníctvo Cartier.

Mávajúca Kate Middleton vo svadobných šatách

„Niečo požičaného“ mala Kate Middleton priamo od kráľovnej Alžbety II. Jedná sa o korunku, ktorá drží vlečku šiat.

Princ William sa ženil v uniforme

A prečo sa nehovorí aj o tom, čo mal na sebe ženích princ William? Tu bola totiž voľba jasná, Na základe kráľovskej tradície musel byť William ako člen britských ozbrojených síl oblečený do uniformy. Chvíľu sa síce špekulovalo do ktorej, možností bolo hneď niekoľko, nakoniec však bolo rozhodnuté, že sa svadobného obradu zúčastní v červenej uniforme britského letectva, ktorého je členom.

Svadobný obrad princa Williama a Kate

Princ William sa podľa tradície ženil v uniforme, konkrétne sa jednalo o červenú uniformu kráľovského letectva

Ako sa obliekli hostia?

Na svadobné šaty Kate Middleton sa síce čakalo s najväčším napätím, ale médiá aj my všetci sme boli zvedaví aj na to, v čom sa na svadbu dostavia hostia a tiež tých nemnoho celebrít, ktoré boli pozvané. Kráľovná Alžbeta bola oblečená v žltých šatách a žltom klobúku tradičného tvaru. Matka Kate prišla omladená, síce v nenápadnom kostýme, ale zato o pár kíl ľahší, než bola známa na predchádzajúcich fotografiách. Povráva sa, že držala pred obradom niekoľkomesačnej prísnu Atkinsonovu diétu. Princ Charles, otec princa Williama prišiel na svadbu podľa protokolu v uniformne. Jeho druhá manželka Camilla Parker-Bowles, vojvodkyňa z Cornwallu sa obliekla do elegantného kostýmu krémovej farby s „povinným“ klobúčikom.

Kráľovná Alžbeta II ostro žltom kostýme

Kráľovná Alžbeta II. prišla tradične v kostýme s klobúkom, avšak veľmi netradičná bola farba, ostro žltá.

Carol Middleton matka Kate prišla na svadbu v nenápadnom bledom kostýme

Carol Middleton, matka Kate prišla na svadbu v nenápadnom bielom kostýme.

Princ Charles otec princa Williama a jeho druhá manželka Camilla ParkerBowles vojvodkyňa z Cornwallu

Princ Charles, otec princa Williama a jeho druhá manželka Camilla Parker-Bowles, vojvodkyňa z Cornwallu.

Všade samé klobúky!

Kým pre muža v dress code cylinder a klobúk nefiguroval, v tom dámskom áno – aj keď v tom nepísanom. Je už dlhoročnou anglickú tradíciou, že k dáme, najmä urodzenej, klobúk neodmysliteľne patrí. Je to tiež módny doplnok, ktorým sa anglické dámy vedia pekne vychvaľovať. Spomeňme len dostihy v Ascote, kde jeden z dostihových dní dostal dokonca meno Deň klobúkov. Avšak zatiaľ čo dámy v Ascote súťažia o to, ktorá príde s najväčším a súčasne nejextravagentnějším klobúkom, na svadbu predsa len volili klobúky umiernenejší. Predovšetkým menšie, pretože v klobúku nielenže absolvujú obrad, ale aj recepciu a večeru, ktorá bude nasledovať.

Princezné Eugenie a Beatrice

Princezné Eugenie a Beatrice

Hostia na svadbe Kate a Williama

V klobúku prišla aj Victoria Beckham. Na sebe mala jednoduché čierne tehotenské šaty z vlastnej produkcie, ktoré doplnila klobúkom hviezdneho dizajnéra Philip Trace.

Victoria Beckham a David Backham na svadbe Kate a Williama

Victoria Beckham a David Backham. Victorii to v tehotenských šatách veľmi pristalo, Davidovi v elegantnom obleku od Raulph Lauren sa podarilo veľké faux pas. Rád britského impéria si pripol miesto na pravú stranu, na ľavú.

Veľké faux pas Davida Beckhama

Svojho manžela, Davida Beckhama obliekla Victoria Beckham do obleku Ralph Lauren. David si dokonca pripol medailu – Rád britského impéria, ktorým bol poctený, lenže sa dopustil menšieho faux pas pripol si ho na opačnú stranu, než mal.

S líčením sa Kate spoľahla radšej sama na seba

Už na svadobné fotky, ktoré pre Kate robil slávny módny fotograf Mario Testino sa Kate radšej po zásahu vizážistov sama prelíčila. Chcela vyzerať prirodzene. A rovnako tak to dopadlo pred svadbou. Kate si takmer nezvýraznila pery, iba oči, a do nalíčenia si vizážistu príliš hovoriť nenechala. Nechty mala upravené len bezfarebným lakom a takmer nakrátko ostrihané. Ťažko je vyjadriť sa k účesu Kate. Vlasy si nechala rozpustené, len ich dozdobila tiara a závoj.

Zdroj obrázkov: Google.com

Diskusia

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek