Svet plače pre McQueena – umrel slávny návrhár Alexander McQueen!

Britský módny návrhár a jeden z najlepších návrhárov sveta Alexander McQueen zomrel. Našli ho vo štvrtok ráno v jeho londýnskom byte vo West Ende. Zahraničná tlač referovala, že 40-ročný dizajnér s najväčšou pravdepodobnosťou spáchal samovraždu obesením len týždeň potom, ako mu umrela matka, s ktorou mal veľmi blízky vzťah.

Alexander McQueen vo svojom ateliéri

Módny svet plače. Svet stratil mozog, ruku a dušu, ktorá inšpirovala celý rad módnych tvorcov, fascinovala milovníkov módy a šokovala menej zasvätených. Za 40 rokov svojho života vytvoril nezabudnuteľné kolekcie a sám sa stal legendou módneho sveta a jednou z najväčších módnych ikon. Nikdy ste jeho samotného nevideli v šialených vlastných outfitoch, ako napríklad Johna Galliana. Napriek tomu dostal prezývku „módny chuligán“.

McQueen vždy odmietal snobskú módu. „Nikdy som sa nechcel podobať Lagerfeldovi a nehodlám sa hrať na snoba ani teraz.“ Tieto slová charakterizovali jedného z najvýraznejších návrhárov dneška Alexandra McQueena. McQueen vo svojich modeloch objavuje sám seba. Jeho provokatívne, dalo by sa povedať, že geniálne diela nie sú určené pre všetkých – aj preto, že len málokto ho pochopí.

Alexander McQueen (vlastným menom Lee Mc Queen, meno Alexander je len umeleckým pseudonymom) sa narodil v Londýne v rodine taxikára 17.3.1969 ako najmladší zo šiestich detí. Jeho život a cesta ku sláve je tak trochu ako rozprávka. Aj keď túžil po štúdiu na umeleckej škole, začal
v šestnástich rokoch pracovať ako učeň v ulici Savile Row. Učil sa u krajčíra princa z Walesu, vo firme Anderson & Sheppard. Svojho odviazaného ducha nepotlačil už vtedy a na podšívky a do lemov Jeho kráľovskej Výsosti vraj vpísal rôzne oplzlosti – nuž, umelec každým cólom!

Na začiatku svojej kariéry pracoval s Romeom Giglim a divadelnými kostymérmi Angels & Bermansem a Koji Tatsunem. Neskôr mu sám riaditeľ magisterského štúdia prestížnej školy Central Saint Martins Bobby Hilson ponúkol štúdium na tejto škole. Práve tu neunikol pozornosti výstrednej návrhárky Isabely Blow, ktorá ho uviedla medzi módnu elitu. Skúpila celú jeho absolventskou kolekciou z roku 1992 „Jack Rozparovač“, ktorá okúzlila i celú britskú módnu tlač. Už smrť Isabely Blow bola pre McQueena šokom. „Matka jeho kariéry“ zomrela v máji roku 2007. Spáchala samovraždu pre ťažkú chorobu.

Skice Alexandra McQueena

Začiatkom McQueenovej tvorby vojvodili post-punkové kolekcie. V roku 1992 založil svoju vlastnú značku Alexander McQueen. Svoju profesionálnu kariéru odštartoval v Londýne kolekciou „Highland Rape“. Svet módy bol šokovaný. Po móle chodili modelky postriekané krvou s viditeľne vejúcimi šnúrkami od tampónov, na sebe mali látané čipkované šaty a rozrezaný tartan. Prehliadka mala pripomenúť britské vraždenie v Škótsku v 18. storočí. Vraždený bol tiež McQueen v kritikách.
Géniovia tejto doby sú vždy v rozpore so spoločnosťou. Dokážu maximálne šokovať a vždy niečím fascinujú. Za kritikou a zlobou sa však skrývajú perfektne strihané šaty a McQueenova temná a sexi estetika je nebezpečne nákazlivá.

Alexander McQueen so svojou matkou

V roku 1996 získal cenu za najlepšieho britského návrhára roka, vyhrala jeho „Extravagantná vízia“. Túto cenu potom získal štyrikrát a je považovaný za najlepšieho britského návrhára všetkých čias. V roku 1996 sa McQueen stal hlavným návrhárom francúzskeho krajčírskeho salónu Givenchy a nahradil tak Johna Galliana. Prácou pre tento dom, ktorý sa ako jeden z mála môže pýšiť priezviskom Haute couture, ho vystrelila medzi úplnú elitu. Už prvá kolekcia pre Givenchy bola ohromná a mytologická.

V roku 2001 však Gucci Group získala kontrolný balík (51 %) v jeho vlastnej firme Alexander McQueen a návrhár Givenchy i celý LVMH, kam značka patrí, opustil. Od tej doby značka Alexander McQueen oslňuje parížske móla neprehliadnuteľnými módnymi kreáciami. Jeho kolekcie zrejú ako víno. Stačí sa pozrieť na retrospektívu jeho prehliadok.

V roku 2003 uviedol Alexander McQueen na trh svoj prvý parfum s názvom Kingdom. Samostatnú pánsku kolekciu predstavil prvý raz v Miláne v roku 2004. Po úspešnom uvedení dvoch parfumov: Kingdom a My Queen sa McQueen púšťa do športového biznisu a zahajuje spoluprácu so značkou Puma. V roku 2005 sa púšťa do športového biznisu a zahajuje spoluprácu so značkou Puma. V roku 2005 predstavuje svoju vlastnú líniu. O dva roky neskôr predstavuje vlastnú kolekciu make-upu. S kozmetickým gigantom MAC predstavuje pod názvom Cleopatra-themed kolekciu očných odtieňov, rúžov, leskov na pery a púdrov.

Alexandra McQueena milovali celebrity. Jeho butiky v Londýne, New Yorku, Los Angeles, Miláne alebo v Las Vegas obliekali celebrity, akými sú Nicole Kidman, Penélope Cruz, Sarah Jessica Parker, Rihanna. Jeho oblečenie sa často objavuje tiež v módnych kreáciách a videoklipoch Lady Gaga.

V súkromnom živote sa Alexander McQueen netajil svojou homosexualitou. Sám seba nazýval „ružovou ovcou rodiny“. V roku 2000 si na súkromnej jachte princa Gambie vzal svojho priateľa a filmára Georgea Forsyta. Družičkou mu bola priateľka a modelka Kate Moss.

Zdroj: V článku sú použité úryvky zo životopisu Alexandra McQueena publikovaného na serveri Moda.cz autorkou Leonou Grešákovou.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek