Trápenie s červenými žilkami na nohách – môžete sa ich zbaviť navždy?

Červené žilky sú dermatologickým ochorením, ktoré má odborný názov venektázia. Oveľa častejšie sa však môžete stretnúť s pomenovaním cievne varixy alebo metličky, ktoré presne popisujú vizuálnu stránku tohoto javu. Ich tvar pripomína malých pavúčikov alebo metličky. Neestetické žilky však trápia väčšinu ženskej populácie, takže nezúfajte a snažte sa robiť aspoň maximum preto, aby ste ich vznik čo najviac oddialili. Ako? Čítajte ďalej!

Ako spoznám, že mám problém so žilkami?

Ide o zhluk kratších žiliek v tvárovej časti okolo nosa, ale častejšie sa vyskytujú na nohách v oblasti stehien a na lýtkach. Majú červenú resp. červeno-modrú a niekedy až fialovú farbu a čo sa týka štruktúry na pokožke, sú viditeľné vystúpené.  Viditeľne vystúpené červené žilky sú výsledkom oslabenia cievnej steny.

ukážka metličkovej žilky
Metličkové žilky môžu mať sfarbenia od červenej po fialovú.

Ako žilky vznikajú?

Genetika

Dôvody vzniku cievnych metličiek sa u každého môžu líšiť, avšak vo všeobecnosti je hlavnou príčinou ochorenia hromadenie krvi v žilách a oslabené spojivové tkanivo. Cievy strácajú elasticitu a „vylievajú“ stále viac červeného farbiva – hemoglobínu. Cieva sa otvára  a začína byť viditeľná voľným okom. Najčastejšie sa jedná o dedičné ochorenie, ktoré ste mohli dostať do „vienka“ aj od vašich prarodičov. Pravdepodobne sa teda žilám nevyhnete, ak boli tieto „potvorky“ v minulosti prítomné vo vašej rodine.

Pôrod, hormóny a nadváha

Ďalším spúšťačom ochorenia môže byť tehotenstvo a pôrod, keďže vtedy dochádza k rôznym tlakom v brušnej dutine. Pribúdajúce kilá nielen počas tehotenstva, ale aj pri vyššej nadváhe vyvíjajú na nohy neprimeraný tlak. Objavujú sa tak nielen červené žilky, ale aj opuchy a pocit ťažkých nôh. Vo všeobecnosti sa môžu objaviť aj v dôsledku hormonálnych zmien v organizme, typickým príkladom je aj menopauza.

Nevhodná životospráva

Hodiny státia, ale aj sedenia nepôsobia priaznivo na ani metličkové varixy, ani na kŕčové žily. Rovnako je to s fajčením, pitím horúcich nápojov a dokonca majú na vznik žiliek vyplyv aj prudké klimatické prechody – zo zimy do tepla a naopak. Nedoporučuje sa častá návšteva solárií a opaľovanie, nakoľko môže dôjsť k poškodeniu kolagénovej vrstvy, z ktorej sú steny žíl tvorené.

zdravé potraviny pre eliminovane ochorenia červených žiliek

Zdravá strava pomáha pri predchádzaní ochorenia metličkových varixov.

Ďaľšie kroky

Úprava životného štýlu

Úplná prevencia pred červenými žilkami bohužiaľ neexistuje. Avšak môžete prispieť k oddialeniu tohoto ochorenia tým, že dáte svoje telo do aktívneho pohybu, čím rozprúdite krv v organizme. Pravidelne sa preto venujte športu (najlepší je bicykel, plávanie alebo beh), majte pravidelný pitný režim a primerane jedzte. Babský recept v prevencii proti metličkovým žilám je uvarená pohánka. Môžete si ju pridávať do jedálnička ako prílohu k mäsu, alebo do šalátov namiesto kuskusu.

 

Odstránenie je možné, nie však trvalé!

Existujú dve možnosti, ako tento problém riešiť. Prvou je používanie kozmetických prípravkov, ktoré sú cielene vyvinuté tak, aby zmiernili príznaky ochorenia.

Druhým spôsobom je estetická chirurgia. Na výber tu máte medzi laserom a zákrokom zvaným sklerotizácia. Pri ošetrení laserom reaguje lúč s hemoglobínom a výsledkom je uzavretie cievky. Tá sa sťahuje späť do hlbších vrstiev a zhruba do 6 týždňov zmizne úplne. Laserový zákrok sa používa najmä v oblasti tváre, kde sú žilky menšieho rozsahu.

Skupina usmiatych žien v bielych košeliach
Žilky trápia väčšinu žien, ale môžete ich aspoň dočasne odstrániť.

Pri odstraňovaní žiliek na nohách sa používa sklerotizácia. Pri nej sa do postihnutej cievky vpichne látka, ktorá poškodí jej stenu. Tá následne praskne a vstrebe sa do okolitého tkaniva. Po zákroku väčšieho rozsahu je v niektorých prípadoch nevyhnutné nosiť kompresné pančuchy v rozmedzí od 2 do 4 týždňov. Pri zákroku menšieho rozsahu sa stačí venovať aktívnej chôdzi aspoň hodinu denne.

Hoci si môžeme vybrať spôsob odstránenia žiliek, musíme rátať s tým, že po určitom čase sa objavia znova bez ohľadu na typ zákroku. Preto, ak sa rozhodnete pre používanie špeciálnych krémov, je nutné ich aplikovať na postihnuté miesta pravidelne a dlhodobo. Rovnako, ak zvolíte plastickú chirurgiu, je vhodné zákrok opakovať.

 

Zdroj obrázkov: Pinterest.com

Diskusia

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek