Tvrdé päty do letných sandálov nepatria – ako nad nimi rýchlo a efektívne vyhrať?

Príčiny vzniku tvrdej kože v oblasti piat

Tvrdá koža v oblasti piat vzniká na základe nedostatočnej hydratácie. Ide teda o abnormálne prejavy suchej pokožky. Výsledkom suchej kože piat je rozrušenie povrchu epidermis ryhami a prasklinami. Zároveň na suchej koži dochádza k tvorbe callusu, čo je tá nepekne vyzerajúca zhrubnutá vrstva kože. Tvrdá a suchá koža v oblasti piat je indikátorom nedostatku zinku, železa a omega-3 mastných kyselín.

Suchá koža na pätách vzniká automaticky počas každodennej chôdze, keď sa na chodidlo nohy vyvíja silný tlak. Tento tlak je zosilnený, ak nosíme otvorenú letnú obuv alebo topánky s nízkou podrážkou (balerínky, kristusky), ktoré nohe nedodávajú oporu. Medzi ďalšie faktory, ktoré negatívne pôsobia na oblasť piat a podporujú vznik suchej a tvrdej pokožky, patrí celodenné státie na nohách, zdravotné predispozície ako diabetes, kožné problémy ako lupienka a ekzém. Neprospieva ani nadváha, ktorá zvyšuje tlak na chodidlá nôh a samozrejme aj náš vek.

Pravidelná starostlivosť o chodidlá slúži ako prevencia proti tvrdým pätám

Ako sa vysporiadať s problémom tvrdých piat?

Tvrdú a suchú kožu na pätách možno riešiť pomocou niekoľkých metód ošetrení. Najúčinnejšia je samozrejme každodenná pravidelná starostlivosť o naše nohy. Ideálne je navštíviť salón, kde vám vyškolená kozmetička spraví pedikúru odborne a odumretú kožu odstráni skalpelom. Použitie tohto nástroja sa však neodporúča v domácom prostredí, nakoľko sa môžte poraniť. Na domácu pedikúru je preto vhodné použiť rôzne škrabky alebo pemzy z minerálnych kameňov. Ak si chcete upraviť chodidlá doma, môžte si prečítať náš článok s návodom, ako postupovať pri pedikúre.

Okrem klasického ošetrenia stvrdnutej kože pemzou či škrabkou je vhodné dodávať nohám dostatočnú hydratáciu v podobe hydratačných krémov. Na trhu momentálne nájdeme hneď niekoľko výrobkov špeciálne určených na ošetrenie suchej kože nôh. Z cenovo nižšej kategórie možno odporučiť Active Repair K s keratínom od firmy Scholl, výrobky z radu Foot Works spoločnosti Avon alebo krém na suchú kožu firmy Compeed. Krém je najvhodnejšie nechať pôsobiť v teple, preto je dobré po jeho aplikácii nechať nohy na štvrť hodinku v ponožkách.

Vyskúšať môžete aj kozmetické prípravky s ureou, keďže práve tá je zodpovedná za dostatočnú vlhkosť pokožky – prirodzene viaže vodu. Je to organická zložka, ktorá sa vytvára v rohovinovej časti pokožky a pri jej nedostatku je pokožka chodidiel suchá. Takže, keď máte popraskané päty, je potrebné prinavrátiť im hydratáciu pomocou urey.

Pedikúru si môžete spraviť doma sami, alebo sa zverte do rúk odborníkovi

Okrem kozmetických prípravkov však existuje i niekoľko domácich rád, ktoré sa spoliehajú na prírodu. Ak sa chceme zbaviť tvrdej pokožky piat, odporúča sa denne 15 minút namáčať nohy do teplej vody, ktorá päty zvhlčí, a následne na postihnuté miesto naniesť zmes vazelíny a citrónovej šťavy. Citrón obsahuje množstvo éterickych olejov, ktoré zmäkčujú stvrdnutú pokožku. Tiež sa odporúča dávať nohy raz týždenne do kúpeľa z citrónovej šťavy alebo do zmesi glycerínu a ružovej silice.

Domácim pomocníkom sa nám môže stať i dužina od banánu. Ak ju priložíme na desať minút k popraskaným a tvrdým pätám, mala by prasklinky vyčistiť a kožu zjemniť. Ďalšia z možností, ako sa starať o päty, je dopriať nohám desaťdňovú kúru založenú na ranných kúpeľoch v zmesi parafínu a horčicového oleja.

Ak sa necítite na žiadne „alchymistické“ pokusy, mali by ste aspoň dodržiavať pravidlo, ktoré velí nekúpať nohy v príliš horúcej vode vo vani, ktorá pätám nedodá dostatočnú hydratáciu. Ak potrebujete po náročnom dni nohy rýchlo zregenerovať, striedajte prechod z kúpeľa studenej do teplej vody a naopak. Výborným regeneračným prostriedkom pre naše nohy a päty je aj chôdza naboso.

Zdroj obrázkov: pinterest.com

Diskusia

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

1 komentár

  1. Anna Fintová

    Už 20 rokov mám tvrdú pokožku na patách, praskajú mi a sú bolestivé.Neviem sa ich zbaviť chcela by som radu, za ktoré vopred ďakujem.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek