Umenie kombinovať farby v outfite

Paleta farieb je veľmi široká a rozmanitá. Mnohé ženy sú mylne presvedčené, že sa im určitá farba nehodí. Pravdou však je, že každému sa hodia všetky farby, ale dôležitý je ich odtieň a podtón. Ak má napríklad niekto pocit, že mu nelichotí jasná korálovo-červená, môže byť skôr chladnejší typ, ktorého rozžiari tmavšia červená s modrými podtónmi, ako napríklad odtiene vínovej a bordovej.

Ktoré farebné odtiene sú tie správne?

Ako spoznáte, ktorý odtieň danej farby je ten váš? V momente, ako si správnu farbu oblečiete, prirodzene vám vynikne farba očí, pleť bude pôsobiť sviežo a zdravo, tiež nadobudnete pocit, že farba prirodzene potrhuje váš šarm. Naopak, pri nevhodne zvolenom farebnom odtieni sa vnímate viac unavene, zvýraznia sa kruhy pod očami, nedokonalosti pleti a tiež sa budete cítiť farbou „prevalcované“.

Berte tento proces ako zábavnú hru plnú skúšania a objavovania seba samej! Prikladajte si rôzne odtiene farieb k tvári a zistite, ktorý okamžite rozžiari váš pohľad a pokožku. Sú to skôr studené, alebo teplé farebné tóny? Kľúčové je hľadať svoje správne farby pred zrkadlom počas denného svetla, keďže to umelé by výsledný efekt veľmi ovplyvnilo. Ďaľším faktorom, ktorý ovplyvňuje, aké farby oblečenia sa vám hodia, sú jednoznačne vaše vlasy, preto nezabúdajte zhodnotiť aj ich odtieň.

ukážka správne zvoleného odtieňa červenej a čiernej farby
Správne zvolený odtieň podčiarkne prirodzenú krásu a pôsobí sviežo.

Umenie kombinovania farieb

Na začiatok si treba ujasniť, na akú príležitosť sa obliekam. Napríklad, ak sa chystám na pracovný pohovor, očakáva sa odo mňa, že „ohúrim“ svojimi pracovnými skúsenosťami, vedomosťami a nie neónovo žltou blúzkou s cyklaménovými nohavicami (pokiaľ sa ovšem nejedná o pozíciu asistenta štylistu 🙂 ). Na druhej strane, proti takejto farebnej kombinácii nič nenamietam, ak moja pokožka nachytala dokonalý bronz a nachádzam sa na letnej dovolenke, alebo na festivale. Takže, aby sme to zhrnuli – na pohovor si neónovú žltú blúzku skombinujte so sivým alebo béžovým kostýmom a všetko je tak, ako má byť!

Umenie kombinovania farieb je jednoduché. Ak chcete pôsobiť elegantne a luxusne, stavte na kombináciu čisto neutrálnych tónov – biela, čierna, sivá, béžová. V prípade, že je vaša osobnosť predsalen viac bláznivá a chcete to komunikovať prostredníctvom outfitu, zmeňte jeden (alebo viac) neutrálny element ako nohavice, blúzka, topánky atď. na sviežu farbu. Pokojne si zvoľte aj výrazný pestrofarebný outfit od hlavy po päty, ak sa v ňom cítite dobre. Myslite však na to, či je takáto výstredná kombinácia vhodná na príležitosť, na ktorú sa chystáte. A teraz k jednotlivým farbám!

Ukážka postupného pridania farby do outfitu od úplne neutrálneho cez komplet farebný
Kombinovanie farieb nie je vôbec zložité, záleží na vašej nálade a príležitosti.

Farby s prevažujúcim chladným tónom

Modrá farba existuje snáď v neobmedzenom množstve zafarbení. Morská, svetlá, ľadová, námornícka, dymová alebo akvamarínová modrá a mnohé ďalšie. Námornícka modrá sa hodí skvele ku svetlo modrej a fľaškovej zeleni a k smaragdovým doplnkom. Ľadová modrá je skvelá ku bielej a svetlo sivej. Svetlý akvamarín skúste s farbou platiny či vanilkou. Zelená sa dokonale hodí k modrým tónom vrátane fialovej. Zeleň pripomínajúca farby listov, ako aj „vojenská“ khaki zelená je vhodná k farbe slonovej kosti, či k iným svetlým krémovým odtieňom. Khaki zelený odtieň vytvára tiež veľmi zaujímavú zjemnenú súhru s ružovými detailami. Tmavá smaragdovo zelená si výborne rozumie s kontrastnými doplnkami v odtieňoch sýto-červenej a tyrkysovej.

Farby s prevažujúcim teplým tónom

Farba pomarančov je veľmi exotická, preto si na ňu dávajte pozor – ako ženy, tak muži. Pokiaľ nie ste práve opálení a snedí, voľte oranžovú len ako doplnky. Podobne to platí pri žltej farbe, ktorá má k oranžovej veľmi blízko. Doplnky voľte v odtieňoch červenej, hnedej a neutrálnej krémovej, hlavne aby mali teplý podtón. Ružová farba je vždy sporná – ženy ju majú rady, muži ju v láske veľmi nemajú, hoci sa ju pomaly učia nosiť (podľa mnohých je aj naďalej zženštilá) . Ružovú môžeme kombinovať s neutrálnymi pastelovými farbami ako sivá a béžová. Tiež si dobre rozumie s khaki zelenou a modrou, predstavte si ju v plnej kráse s klasickou džínsovinou. Hlavne myslite na to, že jej svetlé odtiene sa hodia k svetlým a tmavšie k tmavším.

Biela, krémová, čierna, hnedá a ich odtiene sú veľmi univerzálne, lebo sa dajú kombinovať s každou farbou a dokonca aj navzájom. Ak nevieme, čo k čomu zladiť, stavte na jednu z týchto farieb a výsledok bude viac než zaručený. Tieto farby sú tiež v spoločnej kombinácii veľmi elegantné, prirodzené a predovšetkým nadčasové.

Všetky tieto tipy a zásady sa týkali jednofarebných kúskov vášho šatníka. Pri rôznofarebnom oblečení s výraznými vzormi a potlačou je opatrnosť obzvlášť dôležitá. Nepreháňajte svoj styling s príliš veľkými a dramatickými vzormi, aby ste vo finále nevyzerali ako cirkusoví klauni. 🙂 Nezabúdajte, niekedy je menej viac!

Majte krásny pestrofarebný deň,

Zuzana

Zdroj obrázkov: Pinterest.com

Diskusia

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek