Ako na beh v zime?

Buďte pripravené

Na začiatok je vhodné si vybrať bezpečnú – lepšiu trasu ako počas jari či leta. Povrch chodníkov býva často krát neupravený, cesty rozmočené, klzké a hrozí na nich úraz. A kvôli nemu ste sa behať nevybrali, však?! Tiež prispôsobte behaniu aj čas, keďže v zimnom období je vonku tma skôr. Ak vám to z pracovných, či iných dôvodov naozaj nevychádza inokedy, iba počas tmy, zainvestujte do čelovky, ktorá vám bude svietiť na cestu. Do slova a bez srandy!

zena s ruskom na ustach a v zimnom obleceni bezi vonku
Hoci vás nič nemusí zastaviť v bežeckom tréningu, prípravu nezanedbajte!

Neexistuje zlé počasie, ale zlé oblečenie

Ak sa chcete vyhnúť nepríjemným kŕčom alebo chrípke, správne odhadnuté oblečenie na vonkajší beh je základ. Nechcete sa predsa ani podchladiť, ani príliš spotiť, keďže v oboch prípadoch vám hrozí v mrazivom počasí prechladnutie.

Pre toto obdobie si odložte nejaké to euro bokom, keďže špeciálne materiály oblečenia vytvoreného za týmto účelom nie sú najlacnejšie. Určite sa do nich však oplatí investovať, nakoľko riziko dvojtýždňovej chrípky je oveľa horšie. Budete potrebovať termo bielizeň, mikinu, dlhé nohavice, bežeckú bundu a ďalej čiapku, rukavice a správne topánky. Správne zvolený materiál by mal byť jednak priedušný, ale zároveň by mal sať pot.

Bežecká obuv

Topánky by mali byť nielen priedušné, ale hlavne nepriepustné a odolné voči vlhkosti a vode. Samozrjemosťou je hrubšia podrážka, ktorá znesie tvrdší terén a na snehu šmýka menej ako klasická bežecká obuv.

Spodná bielizeň a tričko

Praktická bielizeň športového typu, žiadne sexi krajky. Na trhu si iste vyberiete z kvalitnej bielizne  bezpodmienečne v termo verzii (napr. zn. Moira, Craft apod.). Čo sa týka trička, najlepšie je s dlhým rukávom a ideálne s rolákom na ochranu hrdla. Materiál opäť nie bavlnený, ale špeciálny, ktorý je priedušný a pritom saje pot. V bavlne sa spotíte a mokré tričko vás bude citeľne ochladzovať, čím môžete ľahko prechladnúť.

Mikina, nohavice a bunda

Kritérium okrem špeciálnych nepremokavých materiálov je pohodlnosť, keďže sa potrebujete voľne pohybovať. Na každej bunde oceníte, keď bude mať rôzne vychytávky, ako napríklad vrecko na mobil,  ideálne na rukávoch, aby ste neboli počas behu ničím obmedzovaní a nemuseli sa rozopínať. Bunda by mala byť vybavená reflexnými pruhmi, aby vás za tmy bolo dobre vidieť. Mikina by mala byť iba ľahká z flisového materiálu, keďže je pod ňou vrstva termoprádla.

Čiapky, čelenky, rukavice

Špeciálne bežecké čiapky alebo čelenky sú z ľahkého materiálu, ktorý dokonale absorbuje pot. Čelo budete mať takto stále v suchu. Rukavice sú ušité rovnako z rôznych rýchloschnúcich a ľahkých materiálov. Materiál býva aj protialergický. Vhodné sú také rukavice, ktoré sa dajú nad zápästím stiahnuť, takže vám tam nefúká a pevne držia na ruke.

Zdroj obrázkov: Pinterest.com

Diskusia

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek