Vyznajte sa v tkaninách a textilných väzbách

Základom každého textilného výrobku sú textílie a nemusí ísť len o odevníctvo. Textílie sa uplatňujú nielen v textilnom priemysle, ale aj napríklad v medicíne, záhradníctve či poľnohospodárstve, v hudobnom priemysle – ako obaly, v chemickom priemysle, elektronike, v strojárenstve – hlavne ako filtre a izolácie, pri športe a rekreácii a aj inde. Zoznámte sa teraz s jednotlivými druhmi väzieb tkanín, ktoré sa používajú.

Pod pojmom textília si predstavíme tkaniny, pleteniny aj netkané textílie – lepené, prešívané alebo iným spôsobom zhotovené.

Výroba tkanín patrí k najstarším odborom ľudskej činnosti. Tkaniny sa delia podľa použitého materiálu, spôsobu výroby, farebného vzorovania, väzby a účelu. Používajú sa hlavne na výrobu odevov, ako bytové textílie a na technické účely. Tkaniny môžu byť buď z prírodných vláken – vlna, bavlna ľan a ďalšie, alebo syntetické – z umelých vláken. Hodvábna tkanina je ako prírodná, tak aj zo syntetických vláken. Hoci moderné technológie prinášajú stále kvalitnejšie vlákna, tie tradičné prírodné patria predovšetkým v odevníctve medzi osvedčenú klasiku.

Podľa väzby vlákna tkaniny rozoznávame takzvanú plátnovú väzbu – plátno, ktorá je najjednoduchšou väzbou. Člnok pravidelne preväzuje osnovné nite hore a dole – v neupravenom stave je rub látky rovnaký ako líc. Osnova je sústava rovnobežne uložených nití, do ktorých sa zanáša člnok alebo sa spracováva splietaním osnovných nití medzi sebou, v osnove možno tkať nielen vlákno rovnakej farby, ale aj rozdielnej, aby vznikol nejaký vzor. Člnok je niť, ktorá sa prevlieka v priečnom smere osnovou a tvorí s ňou spoločnú väzbu, stabilizuje polohu osnovných nití a zaplňuje plochu textílie.

Medzi základné väzby ďalej patrí:

  1. atlasová väzba – atlas s hladkým povrchom tkaniny. Vytvára sa tým, že sa viazané body nedotýkajú.
  2. Keprová väzba – keper tvorí na tkanine šikmé pruhy pravého alebo ľavého smeru.

Ďalej existujú väzby odvodené. Podľa toho, ktoré väzobné body v tkanine prevládajú sa delia väzby na osnovné, útkové a obojlícne.

Kde sa jednotlivé väzby používajú

Bytový textil

Bytový textil

Plátnová väzba je veľmi hustá a pevná – hlavne v ťahu. Používa sa pri výrobe technických tkanín, košeľovín, podšívkovín a dámskych šatoviek, na stolnú aj posteľnú bielizeň. Obchodne sú označované plátna ako šifón, organtín alebo taffeta (taft).

Obdobné využitie má aj atlasová väzba – je hustá, s hladkým povrchom, možno v nej vytvoriť tkaním dekoratívne vzory. Okrem nej existuje aj atlas (satén) – typ hodvábnej látky. Charakteristickými výrobkami atlasovej väzby sú hlavne brokáty, damašky a atlasy. Používajú sa na posteľnú aj stolnú bielizeň, bytový textil, dekoračné aj odevné tkaniny a odevné doplnky.

Tkaniny s keprovou väzbou vynikajú hustotou, pevnosťou v ťahu, odolnosťou v odere a trvanlivosťou. Používajú sa najviac na oblekové a plášťové tkaniny a pracovné odevy. Sú to napríklad denim, serž, tvíd, gabardén, homespun, loden či jazdecký kord (velveton). Keprové väzby sa používajú na technické tkaniny, podšívky, dámske šatovky, pánske oblekovky a uniformy, denim na džínsy (blue denim, tkanina na džínsy, je bavlnená tkanina v keprovej väzbe s osnovou zafarbenou indigom a s ražne bielým útkom).

Tkaniny nevyužívame len na oblečenie

Ak neberieme do úvahy spomínané technické využitie tkanín v priemysle ako filtre, dopravníky alebo izolácie, či textílie určené pre osobné hygienické použitie alebo medicínu (protiplesňové tkaniny, antibakteriálne rúšky, čistiace obrúsky, rukavice, podložky, pokrývky a deky), stretneme sa s nimi aj doma. Najčastejšie ich poznáme ako bytový textil – závesy, záclony, dekoračné tkaniny, poťahové látky, čalúnenie či koberce alebo rôzne typy súprav na stolovanie.
Osobná hygiena

Osobná hygiena

Technické tkaniny pre interiéry sú napríklad molina – sú z bavlnenej, zmesovej alebo viskózovej strže, používajú sa okrem iného aj na posteľnú bielizeň. Všetky tkaniny na posteľnú bielizeň sú pomerne husté, spravidla bavlnené alebo zo zmesi bavlny a viskózovej strže. V plátnovej väzbe je to sypkovina – inlet a povlaková véba (silné husté plátno). Kanafas – tiež vhodný na obliečky – má charakteristické pozdĺžne pruhovanie (niekedy drobné kocky) červenej, modrej, ružovej a fialovej. Ďalej to je obliečkový satén, damašek a atlas. Damašek môžeme použiť aj na obrusy a prestieranie, naň sa používajú aj ľanové materiály.

Medzi technické tkaniny sa dajú zaradiť rovnako batisty. Sú to jemné a husté tkaniny prevažne z čistej bavlny tkané v plátnovej väzbe. Okrem využitia na bielizeň a košele sa používajú aj na vreckovky.

V domácnosti využijeme aj obväzové tkaniny, ku ktorým patrí aj plienkovina, bavlnená alebo zmesová, tkaná v plátnovej väzbe, na výrobu kojeneckých osušiek a plienok. Na ručníky a osušky sa zase používajú bavlnené slučkové tkaniny známe ako froté, ale rovnako aj spomínaný damašek a ďalšie látky.

Ako dekoračné látky a látky na závesy sa hodia napríklad vlasové tkaniny, ktoré sa vyrábajú rôznymi tkacími technikami z bavlny či zmesových materiálov. Na lícovej strane majú vlasovú štruktúru, k nim patria hustejšie zamaty a plyše. Veľmi riedke látky využívame na záclony – napríklad bavlnený riedky organtín, naškrobený na tuho aj do okien na ochranu proti hmyzu a ďalšie záclonoviny – tkaniny na záclony.

V interiére môžeme využiť aj perlinkové tkaniny s riedkou väzbou, vrecovinu – to je hrubá, pevná tkanina z jutovej priadze, celtoviny, grádl – na matrace a rolety a tiež žinylkové tkaniny a mnoho ďalších materiálov.

Zdroj fotografií: Irena Voříšková – výstava textilií v Muzeum textilu v České Skalici, Wikipedia.com

Diskusia

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek