Vaky ako kabelky sa vracajú – inšpirovali sa tradičnou kabelkou Louis Vuitton Noé

Vaky, ktoré pre tých z nás, čo sme v 80-tych rokoch zažívali školské roky, boli tým najväčším módnym hitom, sa teraz ako kabelky opäť vracajú do módy. Nosia sa ako kabelky, ale aj ako módne batôžky. Vak je kabelkovým trendom, ktorý by ste si v tejto sezóne mali rozhodne dopriať!

Kabelka v tvare vaku
Kabelka v tvare vaku, čiže Bucket bag od Wendy Nichol.

Anatómia rôznych druhov kabeliek sa líši a práve vaky ako kabelky majú tvar veľmi špecifický. Nie sú príliš vhodné na to, aby sme v nich nosili dokumenty formátu A4, ľahko by sa pokrčili, zato však dokonale zodpovedajú tomu, čo my ženy po kabelkách chceme – sú priestranné. Dámske kabelky, ale vakové kabelky ešte viac, sú priamo čiernou dierou. Mnohé veci v nich miznú a nachádzame je trebárs až po niekoľkých týždňoch alebo mesiacoch schované v tmavom kúte kabelky. Napriek tomu ich milujeme. Do kabelky tvaru vaku sa zmestí skladací dáždnik, naše maxi peňaženka, celá plejáda kozmetiky aj náhradné pančucháče.

V Anglicku sa im hovorí bucket bags. Keď som sa s vakom prvýkrát stretla ja, nebol pre mňa ešte kabelkou, alebo aspoň ja som kabelku podobného typu nevyhľadávala. Nosila som si ho do školy na prezúvky, namiesto trápneho sáčku z polyesteru, ako to mali iné deti. Avšak história vakov ako kabeliek siaha až do roku 1932, čo som teda ešte skutočne nebola na svete! Vtedy sa zrodila kabelka Louis Vuitton Noé a svojím tvarom vaku potom slúžila ako vzor pre mnohé modely kabeliek iných značiek – a slúži dodnes.

O histórii kabelky Louis Vuitton Noé, aj o jej najaktuálnejšej podobe si môžete viac prečítať v článku
Kabelky Louis Vuitton Noé majú teraz novú podobu: prichádza novinka Louis Vuitton Noé BB!

Kabelky ako vaky sa do módy s úspechom vracajú a opäť z nej odchádzajú, aj keď nikdy nie úplne. Tohtoročná sezóna ale hovorí: „Kúpte si kabelky v tvare vaku!“ Vaky v štýle Noé kabelky Louis Vuitton nájdete aj v kolekciách Karla Lagerfelda, Alexander Wang alebo 3.1 Philip Lim.

Zdroj obrázkov: kolekcie návrhárov a firiem, Net-a-porter.com

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek