Diéta podľa krvných skupín: 3. diel – Ak máte skupinu B, ste čistokrvný mäsožravec!

Nositelia krvnej skupiny B sú údajne potomkami ázijských kočovníkov. Ak máte túto pomerne vzácnu krvnú skupinu, vaše trávenie a imunitný systém sú silné a hravo si poradia s ťažšími druhmi mäsa i mliečnymi výrobkami. Vyhýbať by ste sa však mali obilninám obsahujúcim lepok.

Krvná skupina B je údajne evolučne pomerne mladá. Vyvinula sa v Ázii, kde je doteraz jejv výskyt najvyšší na celom svete. Do Európy sa pravdepodobne dostala až v prvom tisícročí nášho letopočtu s nájazdmi kočovníkov.

Prví nositelia krvnej skupiny B boli nomádi, ktorí kočovali z miesta na miesto so svojimi stádami. Živobytie získavali od svojich zvierat a rastlinná časť ich potravy bola obmedzená. Ľudia s touto krvnou skupinou majú vďaka tomu metabolizmus prispôsobený tráveniu mäsa a aj mliečnych výrobkov, ktoré robí väčšine ostatných skupín ťažkosti.

Môžete jesť rôzne druhy zeleniny a ryžu, ale vyhnite sa obilninám a strukovinám.

Žena s náhrdelníkom z párkov a náušnicami zo slaniny

Mlieko a vajcia

Krvná skupina B znáša mlieko a mliečne výrobky najlepšie zo všetkých. Môžete si ich preto dopriať aj vo väčšom množstve. Hodia sa pre vás prakticky všetky druhy mliečnych výrobkov, rôzne syry okrem plesňových, vo väčšom množstve si môžete dopriať aj vajíčka. Zvlášť prospešný je čerstvý syr a jogurty.

Prečítajte si aj!

Obilniny a strukoviny

Nie je vhodná pre vás pšenica, žito, pohánka a kukurica. Nahraďte ju ryžou, jáhlami a ovsom. Pozor na chlieb a pečivo, obmedzte ich. Váš organizmus zle trávi potraviny obsahujúce lepok. Zo strukovín vylúčte šošovicu a fazuľu, ostatné výrazne obmedzte. Nehodí sa pre vás ani sója a sójové produkty.

Zelenina, ovocie a orechy

Obmedzte oriešky a semiačka, predovšetkým arašidy, slnečnicu a sezam. Zo zeleniny sa nehodia rajčiny, avokádo a olivy. Veľmi vhodná je pre vás naopak zelená listová zelenina. Z ovocia je pre vás veľmi vhodný ananás, banány, brusnice a slivky. Jesť však môžete všetky druhy okrem kokosu. Ovocie jedzte pravidelne.

Mäso

Rôzne druhy čerstvého mäsa

„Béčka“ majú metabolizmus prispôsobený spracovaniu živočíšnej stravy, preto si môžete dovoliť aj ťažšie druhy červeného mäsa, napríklad hovädzinu alebo zverinu, bravčové mäso len obmedzene. Väčšinu druhov mäsa môžete konzumovať bez obáv, vyhnite sa však kuraciemu mäsu – pre vašu krvnú skupinu je úplne nevhodné. Hodia sa pre vás i ryby, ale vyhnite sa darom mora.

Nápoje

Namiesto limonád a perlivých minerálok pite radšej zelený alebo zázvorový čaj. Občas si môžete dopriať kávu. Z alkoholických nápojov môžete piť s mierou pivo a víno, ale vyhnite sa destilátom.

Náchylnosť na choroby

Vašou silnou stránkou je imunitný systém. V porovnaní s ostatnými krvnými skupinami ste odolnejší voči civilizačným chorobám. Máte však sklon k autoimúnnym ochoreniam, ako napríklad roztrúsená skleróza a aj k chronickému únavovému syndrómu a vírusovým nákazám. Prospešné je pre vás sladké drievko, ženšen a zázvor.

Ako schudnúť?

Pri redukčnej diéte by sa mali „béčka“ zamerať na živočíšne produkty a zeleninu. Prospeje vám strava bohatá na živočíšne bielkoviny, napríklad vajíčka, pečeň alebo chudé červené mäso. Vylúčiť by ste mali pšenicu, kukuricu, strukoviny, semiačka a oriešky. Z cvičenia sú pre vás vhodné tie typy, ktoré kombinujú intenzívnú záťaž s vytrvalosťou – napríklad jazda na bicykli, posilňovanie, tenis alebo turistika.

Zdroj obrázkov: Fotolia.com

Diskusia

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek