Diéta podľa krvných skupín: 5. diel – Krvná skupina AB

Ste nositeľom krvnej skupiny AB? Je to najvzácnejšia krvná skupina, ktorá je zároveň evolučne najmladšou. Váš jedálniček by mal byť kombináciou skupiny A a skupiny B. Môžete si dovoliť obilniny, mlieko aj vajcia. Musíte si však dávať pozor na živočíšne tuky!

Krvná skupina AB sa vyvinula zo všetkých najneskôr. Jej vznik sa pravdepodobne datuje na začiatok nášho storočia. Nositelia skupiny AB sú potomkami nomádov zmiešaných s usadlými roľníkmi. Ste jediná krvná skupina, ktorej prospievajú cereálie aj mliečne výrobky. Ale pozor, iba nízkotučné! Vhodné sú pre vás aj vajcia, zelenina a niektoré druhy mäsa. Vyhnúť by ste sa mali najmä živočíšnym tukom. Nevhodné sú ťažšie druhy mäsa, tučné mliečne výrobky a niektoré strukoviny.

Usmievajúca sa žena pred misou so zeleninou a ovocím

Mäso

Skupina AB si môže dovoliť mäso, ale len niektoré druhy a v menších dávkach. Najvhodnejšie je baranie alebo jahňacie, morka a králik. Vyhnite sa hovädzine a bravčovému, striedmo jedzte aj kuracinu. Živočíšne tuky ako slanina a sadlo úplne vylúčte. Nejedzte ani údené mäso. Doprajte si morské ryby ako sú tuniak, treska, makrela alebo losos.

Mlieko a vajcia

Vynikajúce sú pre vás zakysané mliečne výrobky! Jedzte veľa jogurtov a pite kefírové mlieko.Vhodné sú aj syry, ale dajte prednosť tým s nižším obsahom tuku. Vhodný je, napríklad balkánsky syr alebo nízkotučný tvaroh. Nevhodné sú tučné mliečne výrobky, plnotučné mlieko a plesňové syry. V rozumnom množstve si môžete dopriať vajíčka a výrobky z nich.

Obilniny a strukoviny

Ľudia s krvnou skupinou AB môžu pravidelne jesť obilninové výrobky, chlieb a pečivo. Bežnú pšenicu však konzumujte len v menšom množstve, dajte prednosť iným obilninám – napríklad špaldovej pšenici, žitu alebo ovsu. Môžete ich jesť v akejkoľvek úprave. Vhodná je pre vás aj ryža. Vyhnite sa kukurici. Strukoviny jedzte v rozumnom množstve, najlepšia pre vás je šošovica, fazuľa a sója či tofu.

Prečítajte si aj!

Zelenina, ovocie a orechy

Zmes rôznych orechov
Zeleninu jedzte vo veľkom množstve, vhodná je pre vás väčšina druhov. Výborná je najmä listová zelenina a cesnak. Obmedzte papriku. Prospešné sú morské riasy. Do jedálnička zaraďte veľa ovocia. Môžete si vybrať zo všetkých druhov okrem manga, pomarančov, banánov a kokosu. Výborné je hrozno, ananás a citróny. Z orieškov najmä arašidy.

Nápoje

Ľudia s krvnou skupinou AB si môžu pokojne dopriať kávu i červené víno. Majú na ich telo pozitívne zdravotné účinky. Vhodný je zelený a bylinkový čaj, ale vyhnúť sa treba silnému čiernemu čaju. Nepite destiláty a sýtené malinovky.

Náchylnosť k ochoreniam

Pri krvnej skupine AB je slabší kardiovaskulárny systém, preto sa vyhýbajte mastným jedlám. Máte pomerne nízku hladinu žalúdočných kyselín, káva vám teda neuškodí. Udržujte si vysoký prísun vitamínu C, je to antioxidant a chráni vás pred rakovinou, ku ktorej máte o niečo vyšší sklon ako ostatní. Potrebujete posilniť aj imunitný systém, preto pite čaj z echinacey!

Ako schudnúť?

Potraviny vhodné pre krvnú skupinu AB

Zo stravy vynechajte väčšinu mäsa, pšeničné produkty a semená. Konzumáciou týchto potravinách priberáte na váhe. Do jedálnička namiesto toho zaraďte zeleninové jedlá. Zo športov sú pre vás vhodné tie s miernejšou záťažou organizmu, napríklad plávanie.

Zdroj obrázkov: Fotolia.com

Diskusia

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek