Diéta podľa krvných skupín 4. diel – Ak máte krvnú skupinu 0, vyhnite sa cereáliám aj celozrnným výrobkom!

Máte krvnú skupinu 0? V tom prípade ste čistokrvnými potomkami prastarých lovcov a zberačov. Aká dieta je pre vás najvhodnejšia? Ktoré potraviny máte zaradiť do jedálnička, a ktorým sa naopak vyhnúť? Vaše telo potrebuje živočíšne bielkoviny, ale nie všetky druhy! Vyhýbať by ste sa mali obilným a mliečnym výrobkom.

Krvná skupina 0 je  evolučne najstaršia a najpôvodnejšia. Pochádza z dôb dávno pred tým, ako sa ľudia usadili a začali pestovať kultúrne plodiny. Tiež ešte nemali skrotené hospodárske zvieratá a ich trávenie nebolo prispôsobené na spracovanie mlieka. Táto schopnosť sa vyvinula u ľudí až neskôr. Pradávne kmene lovcov a zberačov sa živili divo rastúcimi rastlinami a mäsom zvierat, ktoré ulovili. Váš jedálniček by preto mal obsahovať mäso – ale pozor, jedzte ho v menších a pravidelných dávkach. Tiež sú pre vás vhodné rôzne druhy zeleniny a ovocia, ale mali by ste obmedziť obilniny s výnimkou ryže.

Žena v jednej ruke s jablkom a v druhej s hamburgerom

Mäso

Z mäsa je pre krvnú skupinu 0 najvhodnejšie hovädzie, teľacie a zverina. Občas si môžete dopriať hydinu. Vyhnúť by ste sa mali bravčovému mäsu! Veľmi prospešné sú pre vás morské ryby, ktoré by ste mali pravidelne zaraďovať do jedálnička. Mäso jedzte v menších porciách a pokojne častejšie.

Mlieko a vajcia

Väčšina mliečnych výrobkov pre vás nie e príliš zdravá. Vápnik si doplňujte radšej z iných zdrojov. Mlieko môžete nahradiť sójovým nápojom, občas si doprajte maslo alebo kozí syr. Ostatné mliečne výrobky jedzte len príležitostne. Jedlá z vajec sú vhodné, ale jedzte ich s mierou.

Obilniny a strukoviny

Žena s košíkom pečiva

Úplne vylúčiť by ste mali pšenicu a to aj vo forme celozrnných výrobkov. Zle ju trávite a priberáte po nej. Vyhnite sa chlebu, pečivu a cereáliám. Pre skupinu 0 sa nehodí ani ovos a kukurica. Vhodné sú ryžové výrobky a pohánka. Strukoviny by ste mali jesť len príležitostne. Neprospieva vám fazuľa ani šošovica, jedzte ich len v malom množstve. Lepší je hrach. Vhodnou úpravou obilnín a strukovín je vopred ich naklíčiť.

Zelenina, ovocie a orechy

Väčšina zeleniny je pre vás vhodná. Dobre vám nerobia zemiaky, kapusta a avokádo. Dobrá je cibuľa, cesnak, špenát, brokolica, paprika a väčšina ďalších plodov. Vyhýbajte sa jedlám z húb. Dobrá je aj väčšina ovocia. Najmä slivky a ringloty. Obmedzte ale pomaranče, mandarínky, kokos, jahody a maliny. Z orechov sú prospešné vlašské, ostaným sa skôr vyhnite.

Nápoje

Nepite kávu, pretože zvyšuje tvorbu žalúdočných kyselín. Vhodnejší je čaj, najmä zelený. Z alkoholických nápojov si skupina 0 môže dať pivo a víno, ale v rozumnej miere. Vynechajte tvrdý alkohol!

Prečítajte si aj!

Náchylnosť k ochoreniam

Ľudia s krvnou skupinou 0 sú náchylnejší k poruchám štítne žľazy. Kontrolujte si preto prísun jódu a jedzte jodidovanú soľ. Jód obsahujú aj morské riasy a ryby. Pretože máte sklon k vyššej tvorbe žalúdočnej kyseliny, vyhnite sa kyselinotvorným potravinám a nápojom. Dajte si pozor na dostatočný prísun vápnika.

Ako schudnúť?

Prvým krokom je vylúčiť potraviny obsahujúce lepok – najmä pšeničný chlieb, pečivo a cestoviny. Obmedzte tiež strukoviny.
Ľuďom s krvnou skupinou 0 prospieva intenzívna fyzická aktivita. Ak chcete schudnúť, skúste aerobik alebo beh.

Zdroj obrázkov: Fotolia.com

Diskusia

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek